Kadında Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Kadında Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

/
/
11 görüntüleme

Kadında Doğurganlığı Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Bebek sahibi olmak her evli kadının hayalidir. Doğurganlık oranının giderek azalmasıyla bebek bekleyen çiftler de bazı besinlere yöneltmiştir. Genetik ve çevresel sebeplerle kadın ve erkekleri etkileyen kısırlığın imdadına koşan besinler arasında çok sayıda seçenek mevcuttur. Uzmanlara göre, B vitamini ve folik asit içeren yeşil yapraklı sebzeler ile kuru baklagiller son derece önemli ve beslenmede göz ardı edilmemesi gereken faktörlerden.

Doğurganlığı Arttıran 5 Gıda

  • Yumurta: Zengin protein içeriğiyle bilinen yumurtanın tüm besin değeri sarısındadır. A ve D vitamini, kolin gibi faydalı besin öğelerini içeren yumurta üreme için gerekli ve önemlidir. kadınların mutlak suretle yemesi gereken yumurta, gebelikte oluşan nöral tüp defektlerini önlemede yardımcıdır.
  • Lahana: Nöral tüp defektlerini önlemede gerekli olan folat içeriğiyle lahana önemli bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan olup, yumurta ve spermleri serbest radikallerin yıkıcı hasarından korumak için gereklidir. Brokoli, karnabahar, roka ve turpgiller familyası da aynı özelliğe sahip besinler arasında yer alır. Bu gıdalardan en iyi verimi alabilmek için pişmiş formlarını tüketmek tercih edilmelidir.
  • Düşük Glisemik Karbonhidratlar: Baklagil, meyve, sebze ve süt gibi gıdalar düşük glisemik indeksli karbonhidratlar sınıfına girer. Nişasta ve tahıl içerikli gıdalar kan şeker düzeyinde ani değişikliğe sebep olduğundan az tüketilmesi önerilir. Mümkün olduğunda şeker ve şekerli gıdaları minimum düzeyde tüketilmesi gerekir. Çünkü şekerin fazlası hormon dengesizliği ve kısırlığa sebep olur.
  • Sağlıklı Yağlar: A,D,E, K vitaminleri yağda eriyen vitaminler grubunda yer alır ve yanlış diyet uygulayan bireylerde yetersiz kalabilir. D vitamini eksikliğiyle ortaya çıkan infertiliteden kurtulmak için yeterli D vitamini almak gerekir. Böylece D vitamini eksikliği ile ortaya çıkacak polikistik over sendromundan da korunabilmek mümkündür. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ile avokado ve fındık yağı da E vitamini yönünden zengin olup ayçiçeği ve bademde bol bulunur.
  • Düşük Civalı Balık: Balık yapısında bulunan Omega-3 yağ asitleri sayesinde çok faydalıdır. Kaliteli yumurta ve sperm üretimini destekler. Yabani somon, sardalye ve ringa balıkları yüksek oranda omega-3 yağ asidi içerirler.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler; başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine