Kadın Psikolojisini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Kadın insanlık tarihinin kendisidir aslında. Geçmişten günümüze tüm zamanlarda başrollerde olmayı başarmıştır. Naif, güzel, zeki, bazen kırılgan ve güçlü gibi özellikleri bulunur. Bir erkek bağlanmayı, sadakati, güvenmeyi ve sevmeyi kadından öğrenir.

Kadın Psikolojisini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Kadın insanlık tarihinin kendisidir aslında. Geçmişten günümüze tüm zamanlarda başrollerde olmayı başarmıştır. Naif, güzel, zeki, bazen kırılgan ve güçlü gibi özellikleri bulunur. Bir erkek bağlanmayı, sadakati, güvenmeyi ve sevmeyi kadından öğrenir. Toplumsal algıda kadın zayıftır. Kendini zayıf hisseden kadın karşı tarafa göre kendini daha fazla korumaya alır. Güçsüz durumu geliştirdiği savunma ile eşitlemeye çalışır. Bu tür kadınların kendine az güveni olduğu için doğal davranmak yerine, yapmacık davranışlar sergiler. Erkek anlamak da zorluk çektiği kadını, bencil olarak algılar.

Kadın Kişiliği

Kendi yaşadığımız hayatı kendi his, duygu ve düşüncelerimizi rahatça ifade edebildiğimiz ve birey olarak kişiliğinizi yansıtabilmelisiniz. Kadınlar zorluk karşısında yılmaz, zorluklar karşısında direnç gösterebilir. Açık iletişim kurarlar. Toplumsal olarak zayıf gösterilmek istense de, kadın birçok riski göze alarak kendi duygu, düşüncelerini ve inançlarını sahip çıkar. Olması istediği şey onun için doğru ise, aksi ikna edilene kadar davranışı sürdürmeye devam eder. Başkalarından çok kendine güvenen kadınlar, kendini sever ve değer vermesini iyi bilir. Eğer bir ilişki yaşanırsa buna önem verirler ve bunu sizde hissedersiniz. Davranışlarında genellikle tutarlı insanlardır. Ne zaman ve nasıl hareket edilir iyi bilir. Genel olarak yaşadığı hayatında, çevresine duyduğu ihtiyacı en aza indirir.

Kadının Birey Olması

Toplumda kadın evden ayrılarak, bir aile kurup onun tüm ihtiyaçlarını karşılamak gibi bir yol sunulmadığı için kadınlar da bireysel kimliğin ön plana çıkmasını sağlıyor. Böyle bir duruş sürekli kendini güvene almak, yaşama dair beklentilerini ona göre şekillendirme gibi. Böyle devam eden süreçlerde artık kadın için belirleyici duygu ‘kendini güvende hissetmek’ oluyor. Bu yüzden kurulan tüm ilişkilerde belirgin duygu oluyor. Aslında böyle hissetmesinin sebebi kendiyle değil, yaşadığı psikoloji ve çocukluktan itibaren gördüğü davranışlar yaptırıyor. Toplum kadınları aileye bağımlı yapıyor. Olumlu yönler olsa da, kendine güveni az bireyler yetiştiriliyor. Kendini güvende hissetme duygusunun tatminini yaşayan kadın, aslında kendine güveni olmayan, sadece ailesinin çizdiği sınırda özgür olabiliyor.

Evlilik de Kadın

Kadın toplum ve ailesinde nasıl yetişmiş ise eşi olduğunda benzer davranışları sergiliyor. Mesela bir aile ortamında istekleri karşılanan bencil bir kız ise, evliliğinde de benzer davranışlar sergiler. Bir başka türlü ise tamamen ailesine bağlı, onların isteklerine göre hayatını şekillendiriyorsa eşine karşıda benzerlerini sergileyecektir. İlişkinin ilk zamanların da kadınların sorunlu davranışları pek ortaya çıkmaz. Genelde ilişki ilerledikçe kadının davranışları ortaya çıkmaya başlar. Evlenmeden önceki kadınla, evlendikten sonraki kadın çok farklı olabilir. Bu gibi durumlar çok bilinmese de çoğu kadında durum budur. Bir toplumun erkek ve kadından beklentisi farklıdır. Kadınlardan beklenti ise 'aileye leke' gelmemesi şeklindedir. Aslında kadınların olumsuz davranışları toplum ve aile içindeki yüksek baskıdan dolayı oluşmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER