İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler (Arabalarda Boya ve Parça Hileleri)

İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler (Arabalarda Boya ve Parça Hileleri)

/
/
47 görüntüleme

İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler ile maddi veya manevi zarara uğramamak adına dikkat edilmesi gereken durumları yazımızda bir araya getiriyoruz.

Her Yönüyle İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler

İkinci el araç almak isteyen müşterilerin aracın yanına gittikten sonra hem araç içerisini hem aracın dışını kontrol etmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle araç kontrolü için aşağıdaki adımlar izlenebilir.

Öncelikle aracı almak için satıcı ile hevesli bir şekilde konuşmak, çok samimi diyaloglara girmek yerine satıcı ile resmiyeti korumak önerilmektedir.

Araç düz bir zeminde değilse satıcıdan aracı düz bir zemine çekmesi istenmelidir. Satıcıdan aracı incelemek için izin alındıktan sonra sakin bir şekilde, dikkatlice incelemeye başlanabilir.

Aracın İçinde Kontrol Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Aracı incelemeye direksiyon simidinden başlanmalıdır çünkü kullanıcı için direksiyon konforu çok önemlidir. Direksiyon kontrolünden sonra vites topuzuna bakılmalıdır. Direksiyon simidi, vites topuzu ve pedal sistemi, aracın yapmış olduğu KM konusunda ipucu verecektir.

Ön gösterge paneli çevresindeki plastik aksamlar tornavida izi olup olmadığı konusunda kontrol edilmelidir.

Aracın içinde ağır bir kokunun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Koltuklarda sigara yanıkları var mı diye bakılmalıdır.

İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler:  Araç İçi Kontrolü

Araç içinde bakılması gereken diğer önemli yerler

  • Emniyet Kemerleri
  • Cam Otomatikleri
  • Koltuk Ayarları
  • Ses Sistemleri
  • Kapı Kolları
  • Tavan Döşemesi
  • Taban Döşemesi
  • 4 Kapının Da İçten Ve Dıştan Açılıp Açılmadığı

Aracın Dışında Kontrol Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Araba düz bir zemin üzerinde dururken araçtan 5 - 6 metre uzakta durarak arkasından bakılmalı, sağa veya sola yatık durup durmadığına bakılmalıdır. Ayrıca aracın etrafında dolanarak 4 köşesi de kontrol edilmelidir.

Aracın renginin değişip değişmediğini anlamak için araçtan 5 - 6 metre geride dururken güneş altında renk tonundaki farklılıklar rahatlıkla görülebilir. Boyanan parçalar hiçbir zaman orijinalleri gibi renk tutmazlar. Aracın sonradan boyandığı, can çıta ve plastik aksamda, çamurlukların vidalarında boya olup olmadığına bakılarak da tespit edilebilir.

Kaporta sacına macun çekilip çekilmediğini anlamak için de araca yandan dikkatle bakmak yeterlidir. Macun çekilmiş kaporta sacı bakıldığında dalgalı gibi görünür.

İkinci El Araç Alacaklara Tavsiyeler: Hasar Tespiti

Araç kontrolünde diğer önemli nokta ise aracın hasarlı olup olmadığını anlamaktır. Bunu anlamanın kolay bir yolu, kaput ve çamurlukların arasına sol ve sağ serçe parmağı sokmaktır.

Yukardan aşağı doğru serçe parmaklarınızı indirdiğinizde bir parmağınız yukarıda sıkışıyor, buna karşın diğeri çok rahat aşağı iniyor ise, bu aracın önden hasarlı olduğunun bir göstergesidir.

Motor Çalışmıyorken Yapılacak Kontroller Nelerdir?

Kaputu kaldırıp yağ sızıntılarını tespit etmek için, araç dizel ise Turboyu ve Turbo intercooler hortum girişlerini kontrol etmek gerekmektedir. Daha sonra motor üst kapağı ve yağ çubuğu açılmalıdır. Motor üst kapağının içine el feneri ile dikkatle bakılmalıdır.

Motorun genel aksamlarında kablolar gelişigüzel sarılmış mı diye bakılmalıdır. Tüm bu kontrollerin ardından aracın motorunu çalıştırıp test sürüşü gerçekleştirmek gereklidir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine