İdrar Kaçırma, İdrar Tutamama Nedenleri Ve Tedavisi

İdrar Kaçırma, İdrar Tutamama Nedenleri Ve Tedavisi

/
/
19 görüntüleme

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedeni ve Tedavisi, Günlük yaşam sırasında, ani ve istemsiz şekilde idrarın idrar yolundan dışarı çıkması idrar kaçırma olarak adlandırılmaktadır. Bu durum genellikle kadınlarda yaşanırken günlük yaşamı sınırlandıracak kadar şiddetli olarakta yaşanabilir. Güldüğünüzde, hapşırdığınızda, yürürken ya da öksürdüğünüzde, ağır bir eşya kaldırırken idrar kaçırıyorsanız bir uzmana başvurmanın zamanı gelmiş demektir. Kadınlarda idrar kaçırma nedeni ve tedavisi için mutlaka detaylı bir muayene gereklidir.

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

İdrar kaçırma nedenleri pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Enfeksiyonlar, mesane taşları, çoklu doğumlar, hormonsal sorunlar, sinirsel hastalıklar, ilerleyen yaş faktörü, fazla kilolu olmak, menopoz, şeker hastalığı ve demans hastalığı idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

Bu teşhisi koymak için öncellikle doktora gidip muayene, günlük idrar takip çizelgeleri, idrar kaçırma miktarı tespiti ve ihtiyaç duyulursa mesanenin nasıl çalıştığını raporlayan testlerle bu teşhis konulabilir.

İdrar Kaçırmanın Tedavisi

İdrar kaçırmanın nedeni ve tedavisi öncelikli olarak hastalığın tanı ve teşhisinden sonra mümkündür. İdrar kaçırmaya neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması veya önlenmesi ile tedavi başlamaktadır. Kilo verme, hormon tedavileri ve egzersiz gibi faktörler buna dahildir. Ayrıca idrar torbasının kas ve bağ dokusunun bulunduğu bir bölge olması nedeniyle kegel egzersizleri ile bu bölgedeki kasların toparlanması mümkündür. İdrar kaçırma hastalığının tedavisine ek olarak ilaç tedavisi mutlaka değerlendirilmelidir.

İdrar Tutamama Nedenleri Ve Teşhisi

Mesane yani idrar torbasındaki idrar yolunun son kısmını desteklemeye yönelik yapılan ameliyatlar da uzmanlarca değerlendirilmektedir. Bu ameliyatlar ile çok kısa zamanda çok iyi sonuçlar alınabilirken idrar kaçırma sorunu yaşayan kadın hastaların zaman kaybetmeden ve çekinmeden uzman bir ürolog veya jinekoloğa muayene olarak gerekli tetkikleri yaptırması ve tedaviye başlaması önemlidir.

İdrar Kaçırma Önemli Hastalıkların Habercisi Olabilir

İdrar kaçırma probleminde yatan sorun iyice araştırılmalıdır. Problem basit idrar kaçırma gibi görünse de bu hastalığın altında yatan neden, şeker hastalığı ya da sinir sistemleri hastalıkları olabilmektedir. Yapılan kan testlerinde şeker seviyesi yüksek olduğu takdirde kişi sık sık idrara çıkmakta ve idrar kaçırma problemiyle karşılaşabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine