Hidrojen Peroksit Nedir, Ne işe Yarar?

Hidrojen Peroksit Nedir, Ne işe Yarar?

/
/
17 görüntüleme

Hidrojen Peroksit, denilince aklımıza ilk gelen H2O2 yani, oksijenli sudur. Ancak oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksit sanıldığı kadar masum değildir.

Bu madde, hem renksiz hem de kokusuz bir sıvıdır. Alkolle çözünen bu maddenin donma noktası – 0,43 derece olup kaynama noktası da 150 derecedir. Bu sıvı ile yapılan yüzde 75 üzeri derişimle patlayıcı olabileceğini de ekleyelim.

Birçok alanda kullanılan hidrojen peroksitin, sağlık açısından zararlı bir bileşen olduğunu söyleyip, hidrojen peroksit ne işe yarar sorusunu yavaş yavaş cevaplayalım.

Hidrojen Peroksit

Çiğ, kaynamamış sütün içine belirli bir miktar konulduğunda sütteki bakteri miktarını azaltan ve ph değerini sabitleyen bir maddedir. Özellikle hazır süt üreten firmaların bir dönem hidrojen peroksit kullanmak için çok mücadele verdiğini ancak gıda üretimi ile ilgili tüzüklerin buna izin vermediğini söyleyelim.

 • Saç boyalarında, diş macunlarında da kullanılır. Yanlış kullanımı sonucu saçın renginin ilginç bir sarıya dönmesine sebep olur.
 • Diş beyazlatıcı ürünlerin ana maddelerinden biri olan H2O2 yani hidrojen peroksit, diş hekimleri tarafından önerilmemektedir.
 • Hidrojen peroksit kağıt sanayisinde de kullanılıyor. Kağıdın bembeyaz bir renk almasını sağlayan madde H2O2’ dir.
 • Kulak içine takılan kulaklıklarınız zaman içinde tıkanır. Tıkanan kulaklıklarda ses kalitesi oldukça düşer. Bunun için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.
 • Kulak içi kulaklıkların lastik memelerini çıkarın. Bir şişe kapağının içine hidrojen peroksit dökün. Kulaklığı kapağın içine daldırın ve birkaç dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Birkaç dakika sonra kulaklığı suyun içinden çıkarıp iyice silkeleyin ki kulaklık içindeki kirler iyice temizlensin. Kulaklığı kuruttuktan sonra, temizlenen kulaklığınızda muazzam bir ses kalitesi ile karşılaşacaksınız.
 • Sebze doğrama tahtasını mikroplardan arındırmak için bu maddeyi kullanabilirsiniz. Arındırma işlemi bittikten sonra tahtanızı bol su ile iyice temizlemeniz gerekiyor ki, zehirlenme ihtimaliniz ortadan kalksın.
 • Sıcak su içine bir miktar hidrojen peroksit ilave edin. Yumurta kokusu sinmiş, kaşıklarınızı bu suyun içinde belirli bir süre bekletip, sonra deterjan ve su yardımıyla durulayın.

Sıvı deterjan ve hidrojen peroksit yardımıyla kıyafetlerinizde kırmızı şarap lekelerinden kurtulmanız çok basittir. Bir ölçü sıvı çamaşır deterjanı ile 2 ölçü hidrojen peroksit iyice karıştırıp, lekenin üzerine döküp, havlu yardımıyla iyice silin. Daha sonra kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atabilirsiniz. Kan lekelerine de  bu madde iyi gelir. Elbisenin beyaz olması gerekiyor, çünkü bu madde renkli kıyafetlerinizi ağartır. Sonra buradan gelip bana küfür edebilirsiniz. Bu yüzden peşin peşin uyarayım.

 • Evinizde mutfak tezgahınızın duvarlarını bu madde silin. Duvarlardaki fayansları bembeyaz yapmak istiyorsanız hidrojen peroksit size yardımcı olacaktır.
 • Tuvaletinizi hidrojen peroksit ile ıslatın. Yarım saat hiçbir şey yapmadan bekleyin. Yarım saat sonra tuvaletinizi yıkayabilirsiniz.
 • Buzdolabı temizliğinde de hidrojen peroksitten faydalanabilirsiniz. Buzdolabının içini boşalttıktan sonra sprey olarak temin ettiğiniz bu bileşimi sıkın ve belli bir süre bekledikten sonra durulayın. Bu şekilde buzdolabınızı sterilize etmiş olacaksınız.
 • Kulaklarınızın içindeki kirleri temizlemek için de H202 maddesinden yararlanabilirsiniz. Kulak çöpüne bir damla damlatın. Bu şekilde kulağınızı temizleyin.
 • Hidrojen peroksit nedir Bu şekilde birçok temizlik işinde kullanacağınız hidrojen peroksit maddesiyle yiyeceklerinizi temizlemeyin. Vücudunuzdan uzak tutun. Solumayın. Ayrıca diş temizliğinde bu maddeyi kullanmamaya özen gösterin.
 • Özellikle ev temizliği işlemlerinde bu maddeyi kullanabilirsiniz. Evinizi, bulaşık makinesini, çamaşır makinesini, tezgahlarınızı, fayanslarınızı eşsiz bir temizliğe kavuşturmak için bu maddeyi kullanın.
 • Zehirli, bir madde olduğundan dolayı, H202’ yi içmeyin. Yutmayın. Gözünüze derinize, temas ettirmeyin.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine