Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir? Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

/
/
14 görüntüleme

Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir

Hamilelikte en sık yaşanan sorunlardan birisi kabızlıktır. Hormonsal sistem gebelik zamanında değişime uğruyor. Değişiklik dönemi nedeni ile bağırsak hareketlerinde yavaşlamalar meydana geliyor. Bağırsakların daha hızlı çalışması için hamile bayanların posa içeriği yüksek meyve ve sebzeleri gün içerisinde yeterli miktarda tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca kuru meyveler hamilelik döneminde bağırsakların hareketlerini arttıran kurtarıcılar olarak tabir ediliyor. Hamilelikte egzersiz, sağlıklı besin kaynakları anne adaylarını stresten uzak tutan unsurlar arasında bulunuyor. Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir? Birçok içecek ve yiyecekler bağırsak hareketlerini hızlandırarak hamilelik döneminde sık yaşanan kabızlık sorunlarının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemiyor.

Hamilelikte Kabızlıktan Nasıl Kurtulurum

Bol Bol Su Tüketilmeli

Su her birey için hayat anlamına geliyor. Gebelik döneminde rastlanan sıkıntıların başında bulunan ödemin vücuttan atılması ve çözülmesinin sağlanması için yeterli miktarda su tüketilmesine önem verilmelidir. Gün boyunca tüketilmesi gereken su miktarı 2,5 litre su bağırsak hareketleri için önemlidir.

Kuru baklagiller Tüketmek

Hamilelik döneminde görülen sıkıntılardan biride kan şekerinin belli başlı dönemlerde yükselmesidir. Hamilelik öncesinde birden bire vücuda folik asit yüklenmesi yapılıyor. Özellikle kuru fasulyenin içerisinde yüksek miktarda folik asit bulunduğu için günlük üçte bir folik asit ihtiyacını tek başına karşılamış oluyor.

Erik Ve Kefir

Anne adayları hormonsal dengesizlikten dolayı erik tüketildiğinde yıpranan sinirlere iyi geliyor. Erik tüketimin de anne adaylarının tuzlu yemekten kaçınması gerekiyor. Ayrıca hamilelikte kabızlık sıkıntısının yaşanmasını engelliyor. Kefirin bağırsak sağlığı açısından olumlu etkileri bulunuyor. Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir sorusunun karşılığı, kefir gebelik döneminde yaşanacak kabızlık sıkıntısında etkili çözümler arasında bulunuyor.

Hamilelikte Kabızlığı Önlemek İçin Neler Kullanılmalı? – Neler Yapılmalı? / VİDEO

Bir önceki yazımız olan Ovülasyon Nedir, Ovülasyon Ne İşe Yarar? Kolay Yoldan Hamile Kalmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine