Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme

Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme

/
/
14 görüntüleme

Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme

Hamilelikte ki beslenme şeklinin gebenin her şeyi yemesi anlamına getirilmektedir. Toplumumuz da ki bu anlayış aslın da yanlış bir anlayıştır. Elbette insanın yiyerek vücut direncini koruduğu bir gerçektir. Ama dengesi beslenme rahatsızları beraberinde getirmektedir. Bu sebeple sıradan bir insanın da gebenin de beslenme şekline dikkat etmesi gerekmektedir. Biz insanlar için yaratılmış o kadar çok besin var ki bunların sadece birine veya bir kaçına ağırlık vererek beslenmek gebe de aşerme durumunu ortaya çıkarabilir bu bir gerçektir. Eğer gebe yetersiz beslenirse pika denilen aşerme söz konusu olmaya başlar. Aşermenin temel nedeni çir önce ki cümlelerden anlaşılabileceği gibi yetersiz beslenmek olmaktadır.

Hamilelikte Diyet Yapılır Mı?

Gebe sabah kahvaltısını yapmalı kahvaltı da peynir bol miktar da tüketebilir, zeytin, bal, pekmez gibi besleyici gıdalar tüketilmesin de bebek ve anne için fayda olduğu bilinmektedir. Öğle yemeğinde de yine doyurucu olduğu kadar besleyici yiyeceklere yer verilmelidir. Mesela sadece bir porsiyon veya 2 porsiyon veya daha çok pirinç pilavı tüketmek hiçbir besleyici özellik taşımamaktadır. Bunun yerine daha besin değeri yüksek yiyecekler tercih edilmelidir. Akşam yemeği için de öğle yemeğine dair söylenen sözleri bahşedebiliriz.

Hamilelikte Diyet Nasıl Yapılır?

Yani kısaca gebe de normal bir insan gibi yeterli ve dengeli beslenmelidir. Gebeler için yumurta, ceviz tüketimi çok önemlidir. Bunlar bebeğin beyin gelişimin de son derece etken rol oynamaktadırlar. Gebelik dönemin de zayıflama diyetleri yapmak pek de normal değildir. Zayıflama diyeti yerine karbonhidratı yüksek olan besinleri tüketmekten aynı şekilde şekerli aşırı yağlı mesela kızartma gibi besinleri tüketmekten uzak durulmalıdır.  Gebeliğin beslenme programı yeterli ve dengeli beslenmek olmaktadır. Gebeler bu konu da doktorlarına danışırlarsa daha detaylı bilgiye sahip olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Dış Gebelik Nedir? Nasıl Anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine