Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

/
/
17 görüntüleme

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebelik sürecinin başlaması ile birlikte kişilerin vücudunda bazı değişimler meydana gelmektedir. Öncelikle gebeliğin il şüphelerinden biri de adet görememedir. Fakat her adet görememe durumları gebelik olarak anlaşılmamalıdır elbette. Bunun yanı sıra bazı kadınlar yerleşme kanaması olarak da adlandırılan kanamalar görülebilmektedir. Öncelikle normal bir adet kanaması ile yerleşme kanamasının farklı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Normal bir adet kanamasında lekelenmeler artarak devam eder ve kesinti olmadan adet döngünüz süresince azalarak biter. Oysa gebelik dönemindeki kanamalar yalnızca bir kaç damla olup kesilme şeklinde görülebilmektedir. Peki hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Gebelik Belirtileri

Gebelik belirtilerinin en kolay anlaşıldığı işlemlerden biri de kan tahlilidir. Kan tahlili yapılmasının nedeni ise gebelik döneminin ilk haftasında oluşmaya başlayan b-hcg hormonunun artış göstermesidir. Hamile kişilerde b-hcg hormonu artış göstermeye başladığında kusma, baş dönmesi gibi şikayetler de görülebilmektedir.

Kanda b-hcg artışının üst seviyelere çıkması ile birlikte kokulara karşı hassasiyet, göğüslerde büyüme, gaz şikayetlerinin artması gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan bu sorunlar zamanla azalmaya başlamaktadır.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin belirtilerinden biri de sürekli uyku hissidir. Her ne kadar uyusanız da gün içerisinde kendinizi sürekli uyumak isterken bulabilirsiniz. Vücudun bu değişimlerinin en büyük nedeni elbette hormonlardan kaynaklı olmasıdır. Beta hcg değerleri yükseldikten vücut bu değişikliği kaldıramadığından dolayı bir takım tepkiler vermeye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle genellikle hamileliğin ilk haftalarında mide bulantısı, halsizlik iştahtan bir anda kesilme gibi şikayetlerin görülebilmesi normaldir. Zamanla hormonlara alışan vücut dengeyi kuracak ve kişiler kendini çok daha iyi hissedecektir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine