Çocuklarda Cinsel İstismar Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları

Çocuklarda Cinsel İstismar çocukların bedensel sağlığının yanı sıra ruhsal açıdan durumları oldukça önemlidir. Çünkü cinsel istismar, taciz ve şiddet gibi pek çok durumun en net göstergeleri bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda Cinsel İstismar Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları

Çocuklarda Cinsel İstismar çocukların bedensel sağlığının yanı sıra ruhsal açıdan durumları oldukça önemlidir. Çünkü cinsel istismar, taciz ve şiddet gibi pek çok durumun en net göstergeleri bu şekilde ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda cinsel istismar vakaları da günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından biridir. Ülkemizdeki her 3 çocuktan biri cinsel istismara uğrarken bu rakamlarda artış hızının devam ettiği de bilinmektedir. Her 4 saatte bir çocuk cinsel istismara uğrarken ülkemiz dünya sıralamasında 3. sırada bulunmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde yaşanan çocuklarda cinsel istismar vakalarının sadece yüzde 10’u resmi makamlara yansırken çocuk tacizlerinin genelde çocuklara yabancı olanlardan ziyade yakın çevrelerinde olan aile, akraba ve komşu gibi çocuğa daha yakın olan kişiler bu eylemleri gerçekleştirmektedir. Genelde bu kişilere hem çocuklar hem de aileler itimat ederler ve asla şüphelenmezler.

Çocuklarda Cinsel İstismar Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yolları

  • Aile İçi Cinsel İstismar Vakaları
  • Çocuklarda cinsel istismar vakalarında aile içi istismar ve taciz eylemleri genelde şu risklerden dolayı doğabilmektedir.
  • Alkol veya madde bağımlısı baba, dayı, abi veya yakın çevreden biri,
  • Annenin sessiz veya hasta olması,
  • Yetişkinlerin çocukla aynı odayı paylaşmaları,
  • Annenin gece vardiyasında çalışmak zorunda olması veya başka nedenler ile çocuğun baba ya da üvey baba ile saatlerce evde yalnız kalması,
  • Anne veya babanın ailesinde daha önce yaşanan bir aile içi cinsel istismarın varlığı,
  • Psikolojik hastalıklar ve cinsel sorunlar nedeniyle cinsel istismar vakaları yaşanmaktadır. Bu tür kişiler sosyal veya iş yaşantısında çok sevilen ve bilinen kişiler dahi olabilir. Hiç bir belirti vermeden bu tarz eylemleri aile içinde veya dışarıdaki çocuklara uygulayarak suç işleyebilirler.

Çocuklarda Cinsel İstismar Belirtileri

Çocuklarda cinsel istismar durumları onlar açısından büyük bir travma yaratan çok şiddetli bir olaydır. Kendilerine yapılanları çoğu zaman anlatmazlar hatta bu yapılanları başka bir arkadaşına yapılmış gibi de anlatabilirler. Çocuğun ebeveynlerine güvenmesi en önemli kuraldır. Çocuklarda cinsel istismar belirtileri ise başta içe kapanıklık, korku, dikkat eksikliği, derslerde başarısızlık, hırçınlaşma, başkalarından aşırı korkma, nedensiz bulantı, kusma, karın ağrısı, kendine zarar vermeye çalışma, parmak emme veya tırnak yeme, uyku sorunları, madde bağımlılığı, suça eğilim, depresyon, mastürbasyon, cinsel organlarda hasar, vücutta morluklar ve kızarıklıklar en önemli belirtilerdir.

Çocuğumu Nasıl Korurum ?

Çocuğunuzun herhangi bir taciz ve istismara maruz kalmaması için öncelikle sorumlu ve bilinçli bir aile olmanız gereklidir. Çocuğunuzu mutlaka tanıyın, onunla vakit geçirin ve arkadaş çevresini iyi gözlemleyin. Çocuğunuza fazla ilgi gösteren komşu, akraba veya yakın çevreden kim var ise mutlaka takip edin. Çocuğunuzun telefon ve internet yazışmalarını onun haberi olmadan inceleyin ve şifrelerini öğrenin. Çocuğunuzla iletişiminizde asla çok baskıcı olmayın ve kontrollü tedbirler sergileyin ki asla abartıya kaçmamalısınız. Çocunuzda cinsel istismarda şüphe ederseniz onun anlayabileeği kelimelerle konuşmaya çalışın ama asla suçlayıcı davranmayın. Çocuklarda cinsel istismar konusunda uzman olan pedagog ve psikologlar ile de temasa geçerek bilgiler almanız da fayda vardır. Bu konuda en doğru bilgileri verecek olan uzmanlardan çocuğunuza dokunulmaz bölgeleri öğretmenin tavsiyelerini almalısınız. Çocuğunuza vücudun özel bölümlerini (Göğüs, bacak arkası, bacak arası ve popo bölgesi) anlatın ve kimsenin buralara dokunamayacağını öğretin. Bu özel bölgelere doktorların anne ve baba yanında dokunabileceğini anlatarak mahremiyet eğitimini sağlamalısınız. Asla büyüklere karşı konulmaz tarzında yaklaşımlar ile onların tepkilerine veya kucaklarına oturmalarına rıza göstermeyin. Çocuğunuza ‘hayır’ demeyi öğretin ve onun özel bölgelerine dokunulduğunda kaçması ve çığlık atmasından sonra hemen olayı anne ve babasına bu yaşadıklarını anlatmasını söylemelisiniz. Onun size yani anne ve babaya güvenmesini sağlayarak anlayışlı olduğunuzu yansıtmalısınız. Çocuklarda cinsel istismar vakalarının tespiti ve adli makamlara ihbarı asla gecikmemelidir ki ne kadar erken bu durum tespit edilirse çocukta o kadar az travma olur suçlu da daha fazla zarar vermeden yakalanarak cezai işlemlere tabi tutulmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER