Gottlob Freğe Kimdir?

Gottlob Freğe Kimdir?

/
/
21 görüntüleme

Gottlob frege kimdir?,Zaman zaman bazı kaynaklarda çokça adını duyduğumuz Gootlob Frege hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünebilirsiniz. Peki, Gottlob Freğe kimdir? Asıl adı Friedrich Ludvig Gottlob Frege olan Alman mantıkçı ve filozof aynı zamanda modern matematiksel mantığın ve Analitik felsefenin kurucusu olmuştur. 08 Kasım 1848 tarihinde Wismar’da doğan ve Jena Üniversitesi’nde 1869 yılında öğrenimine başlayan Frege, 1873 yılında felsefe doktoru unvanını aldığı Göttingen şehrine yerleşmiştir ve 1879 yılında doçent, 1896 yılında ise profesör unvanını kazanmıştır.

Gottlob frege kimdir?

Frege, Aristo’dan sonraki dönemlerin en büyük ve en iyi mantıkçısı kabul edilmektedir. 1879 yılında yazdığı ‘Begriffsschrift’ ya da ‘Kavram’ yazısı, Aristo’dan sonra herhangi bir temel değişiklik olmayan eski Terim Mantığının yerine gelmiştir ve böylelikle mantık dünyasında büyük bir yenilenme ve değişimi başlatmıştır. Frege açısından kendi çalışmaları ve fikirleri, çok geniş kitlelerce tanınmamıştır ama özellikle fikir dünyası açısından, Giuseppe Peano gibi etkilediği insanlar tarafından düşünceleri hızla yayılmıştır. Frege, başka bir ilki daha temsil etmektedir.

Gottlob frege

Mantıkçılığın yani matematiğin mantığa indirgenebileceği düşüncesini ilk sunanlardan olmuş ve ‘Grundgesetze der Aritmetik’ ismindeki çalışmasında, aritmetiğin kanunlarını mantıktan tamamen çıkarmaya çalışmıştır. Frege, tüm yaptığı çalışmalara ilaveten, kesişim ve bileşim kavramlarını bulmuştur. Frege, çeşitli alanlarda bilim insanlarını derinden etkileyerek çalışmalarını sürdürmüş, 26 Temmuz 1925 tarihinde ise Bad Kleinen’de hayatını kaybetmiştir.

Başlıca eserleri;

  • Begriffsschrift ( Kavram Yazısı ) – 1879
  • Funktion und Begriff ( Fonksiyon ve Kavram ) – 1891
  • Was ist eine Funktion? ( Fonksiyon Nedir? ) – 1904
  • Der Gedanke ( Düşünce ) – 1918-1919
  • Gedankengefüge ( Bileşik Düşünce ) – 1923

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine