Flash Bellek Virüs Temizleme Dosyalar Zarar Görmeden

Flash Bellek Virüs Temizleme Dosyalar Zarar Görmeden

/
/
307 görüntüleme

Flash Bellek Virüs Temizleme işlemi yapılarak flash bellekteki belgelerimizi ve dosyalarımızı kurtarmanın zor olmadığını makalemizde resimli sunacağız.

Bilgi teknolojilerinin bu kadar geliştiği bir çağda gelişen teknolojinin yanında zararlı uygulamalarda günden güne çoğalmaktır. Bu zararlı uygulamaların en bilindiği yaşamımızın da artık bir parçası haline gelmiş virüslerdir. Virüsleri internet olan bilgisayarlarda, telefonlarda, flash belleklerimizde eğer bir virüs proğramımız yoksa çok rahat görebiliriz. Virüs proğramı olmayan bilgisayarlara koruma olmadığından virüsün bulaşması çok basit olup biz bunları farkedemiyoruz. Bu yüzden lisanslı yada internette bedavaya sunulan virüs programlarını bilgisayarımıza kurarak bilgisayarımızı, flash belleğimizi vb. cihazlarımızı virüslerden koruma altına almış oluruz.

Flash Bellek Virüs Temizleme 

flash-bellek-virus-temizleme-dosyalar-zarar-gormeden

Virüslerle ilgili ne kadar önlemlerimiz arttırsakta yine virüs bulaşma olasılığı günümüzde çok yüksektir.En çok virüs bulaşma yöntemi günlük hayatta kullandığımız flash bellekler le gerçekleşmektedir. Flash belleğimizi virüs programı olmayan bir cihaza taktığımız zaman o bilgisayardaki virüs otamatikmen flash belleğimize bulaşacak. Flash belleğimizdeki dosyalar zarar görecek olup eğer farkedemezsek diğer bilgisayarlara virüs yayan bir flash belleğe sahip olacağız.

Flash Belleğe Giren Virüsü Nasıl Tespit Ederiz?

Flash bellegimize virüs girdiği zaman flash belleğimizde değişik isimlerde dosyalar oluşur yada var olan dosyalarımızın adında yeni dosyalar oluşur. Bunların yanında flash belleğimizi taktığımız zaman bilgisayarımıza flash belleğimiz dolu gözükür ama içine girdiğimiz zaman hiçbir dosyamızı göremeyiz işte bu durumda flash belleğimize virüs girmiştir.

Dosyalarımız Zarar Görmeden Flash Bellek Virüslerden Temizleme Nasıl Yapılır?

Flash Belleğimizde saydığımız virüs girme belirtilerinden bir tanesini farkettiğimiz zaman endişelenmeyin çünkü dosyalarınız kaybolmamıştır.Dosyalarımız flash belleğin içinde durmaktadır ve siz virüsü temizleyinceye kadar görünmeyecektir.İşte bu tür durumlarda benim dosyam onemsiz der iseniz bir virüs proğramı aracılığıyla virüsü temizlersiniz ama bu tür durumda virüs giren dosya mutlaka zarar görecektir. Flash belleğimdeki dosyalar önemli der ve zarar görmesini istemiyor iseniz anlatacağım yöntem tam buna uygundur. Bu yöntem ile flash bellek virüs temizleme dosyalar zarar görmeden yapılabilecektir.

Adım Adım Flash Bellek Virüs Temizle Dosyalar Zarar Görmeden

  • Windows işletim sitemlerinde virüslerimiz gözükmez bunun için bize lazım olan bir Linux işletim sistemidir.Çünkü Linux işletim sistemlerine virüs yazılmadığı için virüslerimiz linux işletim sistemlerinde .exe uzantılı yada bilinmedik hiç duyulmadık dosya uzantıları şeklinde görülmekte olup genelde .exe uzantılıdır. Ama burada karıştırmamız gereken en önemli nokta günlük hayatta kullandığımız proğramlarda .exe uzantılı olduğu için normal proğramlarımızı biliyor isek virüsü çok rahat tespit edebiliriz.
  • Linux işletim sistemlerinden olan ubuntu işletim sisteminin internetten .iso uzantılı setup dosyasını indirip cd yazma programlarından herhangi bir proğram aracılığıyla  iso kalıbı yazdır diyerek bir linux format cd si oluşturmalıyız. Cd yazma proğramı olarak CdBurner proğramı önerilir ve ücretsiz seçeneği ile kurulumu çok kolaydır.ubuntu cd si yapmaubuntu cd si yapma
  • Cd’mizi oluşturduktan sonra bilgisayarımızı format cd sinden başlatmalıyız. Burada önemli nokta biz bilgisayarımıza format atmayacak olup sadece pc mizi ubuntu cd sinden başlatacağız. Çünkü ubuntu cd leriniz üzerinde sadece cd üzerinde çalışan ubuntu dene seçeneği olup biz ubuntu dene diyeceğiz ve ubuntuyu cd üzerinden çalıştırmış olacağız.ubuntu dene menüsüubuntu dene menüsü
  • Ubuntu dene seçeneğini seçtikten sonra ubuntu işletim sistemi gelecektir ve flash belleğimizi takacağız.ubuntuubuntu
  • Flash belleğimizi takıp içine girdiğimizde içindeki dosyaların durduğunu göreceğiz ve aynı zamanda virüsümüzü de göreceğiz.Flash Bellek Virüs Temizleme Ubuntuda Virüs DosyasıFlash Bellek Virüs Temizleme Ubuntuda Virüs Dosyası
  • virüsü silip dosyalarımızı masaüstüne kopyalayacağız ve kopyalama işlemi bittikten sonrada flash belleğimizi biçimlendireceğiz.
  • Flash belleğimizi biçimlendirdikten sonra kopyaladığımız dosyalarımızı geri flash belleğimize alıp flash bellek virüs temizleme işini bitirip hiç bir dosyamız kaybolmadan virüsü temizlemiş olacağız.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine