Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Koruyucu Mudur?

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Koruyucu Mudur?

/
/
13 görüntüleme

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Bazı durumlarda kişiler korunmasız cinsel ilişkilerine acil bir çözüm aramaktadırlar. İlişki sırasında korunma yaşanmadığında genellikle korunma ilişki sonrasına bırakılmaktadır. Bu gibi durumlarda kişiler ertesi gün hapına başvurabilmektedirler. Peki ertesi gün hapı nedir?

İstenmeyen gebeliklerin oluşumunu önlemek için korunmasız ilişkiler sonrasında kullanılan haplar ertesi gün hapı olarak adlandırılmaktadır. Korunmanın olmadığı ya da korunmanın yetersiz olduğu durumlarda kişiler istenmeyen gebelik durumları ile karşılaşmamak için ertesi gün hapı kullanabilmektedir. Fakat ertesi gün hapları tam bir koruma sağlamadığından dolayı gebelik oluşma durumlarının da görülebilmesi mümkündür.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı içerisinde yalnızca progesteron içerikli olanı ve progesteron ve östrojen karışımlı olan haplar olduğundan dolayı bazı yan etkilerin görülebilmesi de mümkündür. Özellikle östrojen içerikli olan ertesi gün haplarında yan etkilerin görülmesi çok daha fazladır. Genellikle görülen yan etkiler arasında en yaygın olanları ise; memede hassasiyet ve ağrı, kabızlık veya ishal, ara kanamalar bulantı, kusma ve baş dönmesi şikayetleridir. Yalnızca progesteron içerikli olan ertesi gün haplarında bulantı ve kusma gibi şikayetler nadir olarak görülmektedir.

Ertesi gün haplarının kullanılması sonucunda regl düzensizlikleri de görülebilmektedir. Özellikle ara kanamalar ertesi gün hapların alındıktan sonra görülmeye başlayabilir. Bunun yanı sıra ayda iki defa regl olma gibi durumlar ile de karşılaşılması muhtemeldir.

Ertesi Gün Hapı Koruyucu Mudur?

Ertesi gün hapı cinsel ilişkiden sonra en fazla 72 saat içerisinde alınması gerektiğinden koruyuculuk oranı da kullanıldığı zamana göre değişebilmektedir. Bu nedenle cinsel ilişki sonrasında hapın kısa süre içerisinde alınması koruyuculuğu artıracaktır. Fakat ertesi gün hapları %100 bir koruma sağlamadığından dolayı gebelik riski her zaman vardır. Genel olarak ertesi gün hapının koruyuculuğu %70 ile %90 arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı Nedir? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine