Ergenliğe Giren Kızımla Nasıl Bir İletişim Kurmalıyım?

Ergenliğe Giren Kızımla Nasıl Bir İletişim Kurmalıyım?

/
/
11 görüntüleme

Ergenliğe Giren Kızımla Nasıl Bir İletişim Kurmalıyım?

Ergenlik dönemi; her anne babanın çocukları ile geçirdikleri zorlu dönemlerden biridir. Bu dönemi kolay atlatabilmenin birçok yolu vardır. Bu dönemi en kolay atlatan ebeveynler; çocukları ile erken dönemlerden itibaren doğru bir iletişim kurmuş olanlardır. Temeli sağlam atılmış olan ebeveyn-çocuk ilişkisinde, ergenlik dönemi çok daha rahat geçmekte ve büyük sorunlar yaşanmamaktadır. Erken zamanlardan itibaren çocukları ile doğru iletişimi kuramamış olan ebeveynler ise kendi davranışlarında köklü ve doğru bir değişiklik yaparak olumlu sonuçlar alabilirler. Zorlanılan noktalarda ise bir uzmandan destek almaktan kaçınılmaması gerekmektedir.

Ona Cezalar Değil, Nedenler Sunun

Ceza-ödül ikilisi uzun yıllardır çocuk eğitiminde kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin yararları olabileceği gibi, çoğunlukla zararları da olabilmektedir. Cezalandırma yöntemi, zaman zaman ebeveyn-çocuk ilişkisinde ciddi yaralar açabilmektedir. Ergenliğe giren kızımla nasıl bir iletişim kurmalıyım sorusuna yanıt arayan ebeveynler için ilk adım tehdit ve cezadan kaçınmak olacaktır. “Şunu yaparsan ben de şunu yaparım” tarzında bir yaklaşım, ergen yaştaki çocuğu daha fazla hırslandırabilir. İstenmeyen davranışların cezalandırılması da yine aynı davranışın tekrarlanarak inada binmesine yol açabilir.

Ergenliğe Giren Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Bu nedenle, yapılması gereken en doğru şey, istenmeyen davranışın neden istenmediğini ve yol açabileceği zararları uygun bir dille açıklamaktır. Ne olursa olsun aradaki güven zedelenmemeli ve çocukta korku duygusu yaratılmamalıdır. Ergenliğe giren bir kız çocuğunda, özellikle dış görünüş ile alakalı değişik eğilimler görülebilir. Bu durum ebeveynde paniğe neden olmamalı ve geçici olduğu da unutulmamalıdır. Ergenliğe giren kız çocukları, farklı giyim tarzlarına, saç modellerine ve yaşlarına pek de uygun olmayan makyaj tercihlerine yönelebilirler. Bu durumda aşırı engelleyici bir tavır gösterilmemelidir. Negatif sözlerden kaçınılmalı ve eleştiri yerine pozitif bir iletişime yönlenmeniz gerekmektedir. Pozitif açıklamalar ve konuşmalar bir sonuç vermediği takdirde, zarar görülmeyecek sınırlar içerisinde farklı tarzları deneyimlemesine izin verilmelidir. Neticede kısa süre içerisinde deneyerek vazgeçme olasılığı çok yüksektir.

 

 

 

Arkadaş Değil Ebeveyn Olun

“Çocuğu ile arkadaş” olma tanımı kulağa sempatik gelse de, temelde bunun yarardan çok zararı olacaktır. Ergenliğe giren kızımla nasıl bir iletişim kurmalıyım sorusunun cevabının temelinde, arkadaş değil ebeveyn olma kuralı vardır. Arkadaş kavramı, çocukların bilinçaltında, kendileri ile eşit olan kişiyi ifade etmektedir. Bu durum, yanlış davranışlarda ve tercihlerde de çocuğun ebeveyne direncini arttıracaktır. Arkadaş olmak yerine, çocuğu dinleyen ve yargılamadan fikir alışverişinde bulunan anne veya baba olmak en doğrusudur. Ergen olan kız çocuğunun, bir birey olduğu asla unutulmamalıdır. Yanlış olduğu düşünülen seçimleri ve istekleri hakkında karşılıklı güzel sohbetler yapılmalıdır.

 

 

 

Onun nedenleri sorulmalı ve ardından karşı görüş yapıcı bir tutumla anlatılmalıdır. Ergenlik dönemindeki kızlar, erkek arkadaş da edinebilirler. Duygusallığın ve hislerin gayet normal olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Onun hislerine ve yaşamına belli çerçevede saygı gösterileceği vurgulanmalıdır. Ebeveyn tarafından koyulan mantıklı sınırlar dahilinde, arkadaşlıklarına saygı gösterilmelidir. Ergenlik döneminde olan kız çocukları, dışarıdan gelebilecek tehlikeler adına yakından takip edilmelidir. Ancak takip altında olduğu çocuğa hissettirilmemeli ve baskı unsuru yaratılmamalıdır. Güvenliği sağlanırken, bu özel döneminde hassas davranarak gelişimi desteklenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Neden Olur? Sivilceden Kurtulma Yolları Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine