Mortgage Emlak Krizi Nedir?

En temel ihtiyaçlardan olan beslenmenin yanında en temellerinin başında gelen barınma ihtiyacı nüfus popülasyonunun hızlı artışı sonucu bir sorun haline gelmeye başlamıştır.

Mortgage Emlak Krizi Nedir?

En temel ihtiyaçlardan olan beslenmenin yanında en temellerinin başında gelen barınma ihtiyacı nüfus popülasyonunun hızlı artışı sonucu bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Yüksek arsa ve emlak konut fiyatları normal orta bütçeli bir çalışan için satın alma işini zorlaştırdığı için genellikle kira tercih edilmektedir. Ancak bunun yanı sıra kolaylık sağlamak aracılığı ile taşıt kredisi gibi ön ödeme peşinatlı ev kredi imkânları da bireylere sunulmaktadır.

Dünyada Patlak Veren Mortgage

Konut satın alma denince akla ilk gelen yöntemlerden biri mortgage olarak karşımıza çıkmakta. Peki, nedir mortgage? Kelime anlamı teminatlı ipotek anlamına gelen mortgage, kira öder gibi bireyleri ev sahibi yapan bir finansal sistem olarak düşünülebilir. Banka aracılığı ile ihtiyaç kredisi tahsis edemediğinizi ancak bir ev alma hayalinizin olduğunu var sayalım. Bu durumda mortgage duruma çare olabilmekte. Ancak diğer kredilerde olduğu gibi mortgage başvurularında da kredi puanı sorgusu tarafınıza yapılmaktadır.

Mortgage ve Amerika

Dünya çapında büyük kriz yaratan mortgage ipotekli ev kredisinin bazı dezavantajlarından bahsedecek olursak, yüksek meblağlı krediler bireylere tahsil edildiği için bireylerin ipotekli evlerinin ev kredilerini ödemeye yetmemesi sonrasında gelen ödeme güçlüğü yalnızaca faizleri dahi ödeyememeleri sonucu ekonominin alt üst olması gibi birçok dezavantajı da mevcut. Aktif gündem üzerinde yakın tarihte Amerika'da patlak veren mortgage krizi peki neden bu şekilde patlak verdi?

İlk olarak altın, dolar gibi yüksek riske sahip yatırım araçları yerine daha az riske sahip olan emlak piyasasına yatırımcıların yönelmesi ve bununla birlikte emlak fiyatlarının artması daha sonra geri ödenmemesi pazar payının yüksek kısmını oluşturan ipotekli evlerin bir anda ödenmemiş borçlara ani yükselişi ülke ekonomisinde patlağa, bir krize sebep olmuştur. Uzun vadeli ödenmeyen borçlar ciddi anlamda bankalardaki likiditenin düşmesine sebep olmuş, sıcak paranın dolaşması yönünde büyük probleme sebep vermiştir.

Diğer sebepte emlak kredisi dışında normal ihtiyaç kredilerinin de yaklaşık 2003 yılında hemen hemen herkese yüksek riskli olmasına rağmen bankalar aracılığı ile sağlanması, yüksek riskli kredilerin ödenmemesi ile krizin kapıya dayanmasıdır. Gerekli tedbirlerin alınmaması da krizin önüne geçememiştir.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER