Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünyamızın her yerinde milyarlarca insan yaşamaktadır. Her insanın yaşama, yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçları da mevcuttur. Ne kadar insan varsa o kadar konut talebi olmaktadır.

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünyamızın her yerinde milyarlarca insan yaşamaktadır. Her insanın yaşama, yeme, içme, uyuma gibi ihtiyaçları da mevcuttur. Ne kadar insan varsa o kadar konut talebi olmaktadır. Her insan yaşamak ve barınmak için her türlü tehlikeden korunabilmek için kapalı alanlara ihtiyaç duymaktadır. Yüzyıllardır insanoğlu göçebe yaşam tarzında ya da yerleşik yaşamda hep kapalı alanlar aramaktadır. Ev, arsa, bahçe ve iş yeri gibi birçok varlık emlak tanımı içerisine girmektedir. İnsanlar bir ev sahibi olmak isterler. Her ailenin barınabilmesi için mahremini koruyabilmesi için kendisine ait bir ev ihtiyacı duyar. Gayrimenkul günümüzde artık tamamıyla şirketleşmiş bir iş kolu haline gelmiştir. Yaşadığımız şehirlerde genişleyen bir nüfusu göz önüne alırsak o oranda çoğalan binalar ve iş yerleri de artmaktadır.

Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Birçok gayrimenkul şirketleri insanların ihtiyacına ve zevkine göre talep ettikleri illerden, ilçelerden, bölgelerden ev, arsa, iş yeri gibi ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Ev, arsa fiyatları il, ilçe, bölge koşullarının yanı sıra bina yaşı, bina büyüklüğü, bulunduğu kat ve katsayısı gibi etkenlerden etkilenmektedir. Tercih edilen binalar genellikle yeni ve sağlamlık kontrollerinde geçer not alan binalar olmuştur. Her insanın kendi bütçesi doğrultusun da ihtiyacına en uygun daireyi veya evi almaktadır. Ülkemizin bazı bölgelerinde daha önce yaşadığımız deprem olayları ya da doğal afetler gayrimenkul taleplerinin bölgesel olarak fark etmesini sağlamaktadır. İnsanların güvenli bölgelerde yaşayabilmesi, çocuklarını en güvenilir bölgede büyütebilmeleri her zaman ilk tercihleri olmuştur.

Gayrimenkul Şirketleri

Ev, daire fiyatları son bir kaç senede ülkemize sığınan yabancı misafirlerinde etkisiyle son derece yükselmiştir. Ev fiyatlarının ve banka faiz oranlarının çok yüksek olması ev ve iş yerleri satışlarını ve müteahhitlerin çalışma hızlarını olumsuz etkilemiştir. Şehirleşmenin büyümesi şehir merkezlerinin genişlemesi ve nüfusun hızla çoğalması konut taleplerini arttırmaktadır.

Ülkemizde yabancı paraların değer yükseltmesi bina yapımlarında oldukça fazla olumsuz etki yaratmıştır. Bu artıştan birçok büyük müteahhitlerin bile olumsuz etkilenmesi gayrimenkul sektöründe hem yapımlarda hem de satışlarında olumsuz etki bırakmaktadır. Arsa fiyatlarının değişmesi şehir içi arsaların alıcısının çok olması köy veya mahalle çevresindeki arsaların daha çok tarım amaçlı kullanıldığı için talebin az olması arsa fiyatlarının değişiklik göstermesini sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER