Emlak Fiyatları Neden Sürekli Yükseliyor? Emlak Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Türkiye’de emlak fiyatları nüfus ve gelir artışına göre son yıllarda paralel olarak artış gösteriyor. Ülkemizde son yıllarda konut fiyatları sürekli olarak artış göstermekte ve artış günden güne de devam etmekte.

Emlak Fiyatları Neden Sürekli Yükseliyor? Emlak Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Türkiye’de emlak fiyatları nüfus ve gelir artışına göre son yıllarda paralel olarak artış gösteriyor. Ülkemizde son yıllarda konut fiyatları sürekli olarak artış göstermekte ve artış günden güne de devam etmekte. Pek çok yatırımcı artışların geçici olduğu düşüncesiyle yatırımlarını erteliyor olsa da emlak fiyatları endeksi konut fiyatlarındaki eğilimin yukarı doğru olduğu gerçeğini destekliyor. Bu fiyat endeksine göre konut fiyatları 2018 yılının haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10 oranında atmış durumda. Konut fiyat endeksinin başlangıç noktası olarak görülen 2010 yılı ocak ayından bu yana yüzde 70 oranında artış söz konusu.

Konut fiyatlarındaki bu artışın ardında nüfus artışının en büyük etken olduğu ve bununla paralel olarak kentleşmenin fiyatları tırmandırdığı görülüyor. Bu artış ve kentlileşmeye rağmen yeterli konutların yapılamaması ve bazı arazilerin imara açılmaması gayrimenkul sektörünün yükselmesine neden olan bir başka değişken olarak karşımıza çıkıyor.

Gayrimenkul Yatırımı

Gayrimenkul sektörü her dönem olduğu gibi günümüzde de en karlı sektörlerin başında bir sektör olarak görülüyor. Gayrimenkul fiyatları nüfus artışıyla birlikte yükselişe geçen bir sektördür. Bunu nedeni ise gayrimenkulün arzının zor ve uzun bir süreç olmasıdır. Türkiye’nin 2015 yılındaki nüfusu 78 milyon iken bu sayı 2018 yılında 84 milyona çıkmıştır. Bu da uzun dönemde gayrimenkulü yatırım aracı olarak gören kimselerin karlı çıkacağını işaret ediyor. Dünya’da ve Türkiye’de giderek artan kentleşme sonucunda büyük metropollerde emlak sahibi olanların büyük karlar edebileceği şimdiden tahmin edilebilir durumda.

Yatırım Yapılacak İller

Kentlileşmenin yüksek olduğu ve nüfusun hızla arttığı kentlerde şu an için arsalar çok getiri sağlar durumda. Bunun sonucu olarak hızlı nüfus artışı olan kentlerde kentlileşme arsa fiyatlarını bu da emlak fiyatlarını yükseltiyor. İstanbul, Ankara, Şanlıurfa gibi şehirlerde nüfus artış hızının çok yüksek olduğu ve kentlileşme oranının Türkiye’nin diğer şehirlerine çok daha fazla olduğu TUİK verileriyle sabitlenmiş durumda. Dolayısıyla gayrimenkul sektöründe yatırım yapacak olan kişilerin bu veriler ışığında yatırımlarını belirtilen şehirlere ya da ilçelerine yapmaları uzun vadede zarar etmeyeceklerini gösterir.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER