DASK Nedir Hangi Binalar DASK Teminatı Kapsamında?

Ev sahibi olanları yakından ilgilendiren DASK nedir hangi binalar DASK teminatı kapsamında konusunun ayrıntılarına göz atıyoruz.

DASK Nedir Hangi Binalar DASK Teminatı Kapsamında?

Ev sahibi olanları yakından ilgilendiren DASK nedir hangi binalar DASK teminatı kapsamında konusunun ayrıntılarına göz atıyoruz.

Evleri ve iş yerlerini deprem sonrası meydana gelebilecek hasarlara karşı güvence altına almak isteyen kişiler DASK yaptırmaktadır. Peki, özellikle sigorta şirketlerinin sıkça kullandığı DASK nedir hangi binalar DASK teminatı kapsamında yer alır?

Deprem sonrası, DASK kapsamındaki bina tamamen veya kısmen zarar görmüş olsa bile Doğal Afetler Sigortalar Kurumu’nun garantisi altındadır. Deprem sigortasının belediye sınırları içinde yer alan tüm konutlara uygulanması zorunludur. Bunun yanı sıra DASK teminatı kapsamına girmeyen yerleşim yerleri de vardır.

DASK Nedir Hangi Binalar DASK Teminatı Kapsamında?

Belediye sınırları içinde yer alan binalar şunlardır:

  • Tapuya kayıtlı, özel mülkiyete tabi yerler üzerinde mesken olarak inşa edilen binalar
  • 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun kapsamına giren bağımsız bölümler
  • Bu binaların içerisinde bulunan ticarethane, büro ve bu amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler
  • Doğal afetler sebebiyle devlet tarafından veya verilen kredi ile yapılan yapılar
  • Tapu kütüğünde vasfı bağ, bahçe, arsa ve tarla olarak görünen binala
  • Tapu tahsisi yapılmamış kooperatif evleri

DASK Teminatı kapsamında yer almaktadır.

Hangi Binalar DASK Kapsamı Dışında Kalmaktadır?

Özellikle köy gibi yerleşim yerlerinde, gelir düzeyinin düşük olması, sigortanın sunumunun zor olması ve binalarda belediye denetiminin bulunmaması gibi nedenlerle bu yerlerdeki binalar DASK sigorta kapsamı dışında kalmaktadır.

Bunun yanı sıra köy yerlerinde bulunan konutlar ve ticari amaçla kullanılan binalar için İhtiyari Deprem Sigortası yaptırılabilir. 2000 yılından önce inşa edilen ve bağımsız tapusu olmayan binaların deprem sigortaları, arsa tapusunda yer alan bilgilerle göre yapılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası Teminatı Neleri Kapsar?

Zorunlu Deprem Sigortası, deprem sonucu oluşan yangın, infilâk ve yer kayması nedeniyle sadece sigortalı binanın temelinde, ana duvarlarında, bağımsız bölümleri arasındaki ortak duvarlarda, tavan ve tabanlarda, merdivenlerde, sahanlıklarda, koridorlarda, çatılarda ve bacalarda meydana gelen hasarları teminat kapsamına almaktadır.

Buna karşın taşınır mallar ve manevi kayıplar (kar kaybı, iş yeri masrafları, ölüm dâhil tüm bedeni zararlar) DASK teminatı içinde yer almamaktadır.

Azami Teminat Limiti Nasıl Belirlenir?

Azami DASK teminatı, her yıl yapı maliyetlerindeki artışla artmaktadır. DASK azami teminat tutarı bütün yapı tiplerinde 1 Ocak 2009 tarihinden sonra 140 Bin TL olarak belirlenmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER