Başarılı Emlak Yatırımları Nasıl Olur? Konut Yatırımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Emlak alanında başarılı yatırımlar yaparak iyi paralar kazanabilirsiniz. Emlak yatırımları konut, tarla, arsa ve ticari alan yatırımlarına doğru işlem yapıldığı takdirde kazandırır.

Başarılı Emlak Yatırımları Nasıl Olur? Konut Yatırımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Emlak alanında başarılı yatırımlar yaparak iyi paralar kazanabilirsiniz. Emlak yatırımları konut, tarla, arsa ve ticari alan yatırımlarına doğru işlem yapıldığı takdirde kazandırır. Kişi en yüksek kar oranı ile başarılı emlak yatırımları yapmak istiyorsa, öncelikle değerlendirme yapmalıdır. Kendi hayat felsefesine göre hareket etmelidir. Örneğin: Kirada oturan, kira ödeyen bir vatandaş için konut almak, işletmesi olanların ticari gayrimenkul alanına yönelmesi, herhangi bir işte çalışan birey için imarlı arsa ya da konut almak isabetli birer tercih olur.

Konut Yatırımında Dikkat Edilecek Hususlar

Yine burada ilk olarak gene değerlendirme yaparak karar vermeniz lazım. Yani alacağınız konutu yatırım amaçlı mı alacaksınız? Yoksa ikamet amaçlı mı? Yatırım amacı ile konut alacaklar güvenilir bir inşaat firması bulun, inşaat daha temelde iken konut için istenen paranın yarısını ödeyin, geri kalanını tapu tesliminde ödeyeceğinizi söyleyin, bu durumda anlaşmayı imzalayın. Bu bağlamda piyasa birçok dolandırıcı inşaat firması barındırıyor.

Tarla Yatırımı mı kazandırır? Yoksa Arsa Yatırımı mı?

Bu iki tür yatırımda da zamanlama önem arz etmektedir. Dönemler şu şekilde sıralanabilir; Kısa dönemli: 3 yıl ile 5 yıl, orta dönemli: 5 yıl ile 10 yıl, uzun dönemli: 10 ve daha fazlası. Size tavsiyem, kısa dönemli arsa ve uzun dönemli tarla almanız. Çünkü arsanın yıllık artış değeri % 15'ler de seyrederken, tarla yıllık artış değeri % 10 civarında kalmaktadır. Arsanın değer artışını etkileyen faktörler olarak; arsanın şekli, imar durumu ve arsanın konumunu sayabiliriz. Ayrı yeten, uzun dönemli tarla alımlarında imara açılması durumunda tarlanızı parselleyerek satarsanız, milyoner olursunuz.

Ticari Emlak Yatırımı

Ticari Emlak yatırımı, kira getirisinden dolayı yüksek garantili bir emlak yatırımı olarak karşımıza çıkar. Bilhassa, alınan yeri işletme yaparsanız, 3 yılda kendini amorti ettirebilirsiniz. Şayet kiraya verdiğinizi varsayalım. Bu durumda 7 ile 10 arasında bir sürede kendini amorti edecektir. Bu alacağınız yer cadde üzerinde ya da insanların yoğun olarak yaşadığı bir alanda olursa kar etme hızınız artar. İster konut olsun, ister arsa ya da tarla olsun işlemlerinizi kesinlikle noter huzurunda yaptırmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER