Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, bu sigortanın ödenmesi neden zorunludur, hangi hakları kapsar konusundaki detayları inceliyoruz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, bu sigortanın ödenmesi neden zorunludur, hangi hakları kapsar konusundaki detayları inceliyoruz. Zorunlu Trafik sigortasında amaç her yıl belirlenen tutar da yapılan ödeme ile en temel koruyucu hakları temin edebilmektir.

Kazayı yapan kişi, karşı taraflar için herhangi bir masraf söz konusu olduğunda trafik sigortası tarafından belirlenen şartlar kapsamında ise ödeme karşılanmaktadır. Eğer trafik sigortası yapılmadıysa trafik şube tarafından araç çekilir. Karayolları kanun hükmünce Türkiye'de bulunan araç sahibi olan her vatandaş tarafından yapılması gereken sigorta türüdür.

Bu durumda zorunlu trafik sigortası nedir sorusu akla gelmektedir. Eğer trafik şube otoparkına trafik sigortası yaptırmamış bir vatandaşın arabası çekilirse bundan sonraki süreç fazlasıyla masraflı ve uzun vadelidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

2918 sayılı kanun gereğince korunan kanun içindeki zorunlu trafik sigortası nedir ve ne işe yarar soruları önemlidir. Bu kapsamda şu şekilde bir ifade kullanabiliriz. Kanun vatandaşların haklarını korumak için anayasamızda bulunan hükümdür.

  1. Vatandaşlar için 2918 sayılı kanun ise vatandaşların karayolundaki herhangi bir kaza yaralanma gibi araç sonucu oluşan vakalarda haklarını korumak da ve oluşan zarar dahilinde çeşitli şartlar altında imzalanan trafik sigortası gereğince zararları karşılanabilir.
  2. Her yıl yenilenmesi gerekmek ile beraber araç sahibi tarafından karşı taraf da dahil olmak üzere haklarını korumakta ve bir zarar durumunda bunu güvence altına alabilmektedir.
  3. Trafik sigortası yaptıran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kaza sırasında yaptığı kaza sonucu aracında oluşan hasarın ücretini değil de karşı tarafın hasarının ücretini ödemesi gerekir.
  4. Kendi zararı sonucu oluşan ücret ise sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Trafik Sigortası Nasıl Yapılmalı?

Türkiye'deki araç kullanan her vatandaş için zorunlu olan sigorta içerisinde yer alan trafik sigortası kazada yapılan tüm zararları karşılamaz. Sadece karşılaşması yüksek ihtimalle olan durumlar bu poliçe içinde yer alır.

Bunlar ölüm, sakatlık veya sağlık masrafları olabilmekte ve Hazine Müsteşarlığı tarafından seçilmiş olan karşılaşılması yüksek bulunan durumlardandır. Daha ayrıntılı olarak koruma için kasko hizmeti verilmektedir.

Geçerlilik süresi 1 yıl olmakta olan trafik sigortası her yıl yenilenmeli ve eğer yenilenmez ise araç sahibine trafik cezası uygulanabilir. Ve bununla beraber araç trafik şube polisleri tarafından trafik şube otoparkına çekilebilir. Yazılan cezalar her zaman aynı ücrette olmamakta ve duruma göre değişebilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER