Para Biriktirmek İçin 7 Yöntem

Uzun vadede hayalini kurduğunuz ev veya arabaya kavuşmak için ne kadar fazla yöntem uygularsanız o kadar avantajlı olursunuz. İşte hedeflerinize ulaşmak amacıyla para biriktirmek için 7 yöntem

Para Biriktirmek İçin 7 Yöntem

Para biriktirmek, hedeflerinizi gerçekleştirmede atacağınız en etkili adımlardan birisidir. Birçok kişi daha güzel bir ev veya hayalin kurmuş olduğu araba için para biriktirmektedir. Ancak düzenli olarak para biriktirmek ve birikim yapmaya çalışmak oldukça zordur. Gündelik hayatta sizi para harcamaya teşvik eden birçok etken bulunmakta ve tüketim toplumu sizi para harcamaya itmektedir.

Siz de belli hedefler için birikim yapmak istiyorsanız, birçok yöntem ile bu amacınız için çalışabilirsiniz. Para biriktirmek için birçok yöntem size birikim yapma konusunda yardımcı olacaktır. Uzun vadede hayalini kurduğunuz ev veya arabaya kavuşmak için ne kadar fazla yöntem uygularsanız o kadar avantajlı olursunuz. İşte hedeflerinize ulaşmak amacıyla para biriktirmek için 7 yöntem:

Para Biriktirmenin Püf Noktaları

Kumbara Alın

Klasik bir yöntem gibi gelse de kumbarada para biriktirme hala birikim yapmak isteyen kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Önemsemediğiniz küçük paralar bir kumbarayı dolduracak kadar biriktiğinde şaşıracağınız bir miktara ulaşabilir. Ayrıca kısa vadeli hedefler (tatil, cep telefonu vs.) kumbara almanız daha verimli bir şekilde hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Kumbara aldıktan sonra tamamen dolana kadar açmamaya ve elinize geçen paranın bir kısmını kumbaraya atmaya mutlaka özen göstermelisiniz. Para biriktirmek için 7 yöntem arasında kumbara oldukça önemlidir ve geliriniz ne kadar olursa olsun mutlaka bu yöntemi denemelisiniz.

Altın-Döviz

Uzun vadede altın ve döviz artış göstermektedir. Eğer uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız aylık gelirinizin bir kısmı ile küçük altın ve döviz yatırımı yapabilirsiniz. Bu hem kolay para harcamanızın önüne geçer hem de uzun vadeli hayallerinizi gerçekleştirmenize zemin hazırlar. Geliriniz ne kadar olursa olsun biriktirmek için ayırdığınız kısımla altın ve döviz almanız size oldukça faydalı olacaktır.

Ayrı Bir Banka Hesabı Açın

Maaş aldığınız banka hesabınızda birikim yapmanız oldukça zordur. Zira herhangi bir ihtiyaç durumunda buradan para çekebilir ve kolay bir şekilde harcayabilirsiniz. Bunun yerine başka bir bankadan hesap açmanız ve bu hesabı sadece birikim yapmak için kullanmanız daha faydalı olabilir. Hatta birikim için açacağınız banka hesabı için banka kartı almamalı ve EFT – Havale ile bu hesaba para aktarmalısınız. Böylece kartınız olmadığından dolayı para çekmek de sizin için kolay olmayacaktır. Para biriktirmek için 7 yöntem arasında ayrı bir birikim hesabı açarak para biriktiren birçok kişi mevcuttur. Siz de bu yolla daha etkin bir şekilde para biriktirebilirsiniz.

Zararlı Alışkanlıklardan Kurtulun

Sigara veya alkol kullanıyorsanız her ay bu alışkanlıklara belli bir para harcarsanız. Bu alışkanlıklardan vazgeçmeniz ve tamamen bırakmanız hem sağlığınız hem de ev ekonominiz açısından oldukça önemlidir. Sürekli içmiyorum diyen kişilerin bile alkol ve sigara için harcadıkları para uzun vadede büyük bir miktara dönüşebilir. Bu nedenle eğer sigara veya alkol kullanıyorsanız bu alışkanlıklarınızdan tamamen kurtulmalısınız. Sigara ve alkol için harcadığınız parayı bir kumbaraya atarak bir ayda ne kadar para harcadığınızı net şekilde görebilirsiniz.

Borçlarınızı Tamamen Kapatın

Para biriktirmek için 7 yöntem arasında en etkili olanlarından birisi de borçlarınızı kapatmanızdır. Zira bankaya veya herhangi bir kişi - kuruma olan borcunuz faiz ile birlikte daha da artabilir. Bu durum zaman geçtikçe borcunuzun artmasına neden olur. Borcunuz için her ay ayırdığınız bedelle döviz veya altın yatırımı yapmanız, birikim yapmanıza zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle birikim yapmak istiyorsanız para biriktirmeye başlamadan önce borçlarınızı tamamen kapatmaya çalışmalısınız.

Teknoloji Harcamanızı Kısın

Sürekli yeni model telefon almanız uzun vadede telefona yüklü miktarda para ödemenize neden olur. Bunun yerine eğer ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir akıllı telefonunuz varsa bununla bir süre idare etmeniz sizi yeni telefon masrafından kurtaracaktır. Birçok kişi teknoloji için oldukça yüksek miktarda para harcamaktadır. Bu para ile yatırım yapmanız ve uzun vadeli ev – araba gibi büyük hayallerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılayacak miktarda cihazlarınız varsa yenilerini almak yerine birikim yapabilirsiniz.

Birikim Yapacağınız Tutarı Belirleyin

Aylık net gelirinizi belirlemeniz ve bu gelirden belli bir miktar para ayırmanız birikim yapmanızı sağlar. Ancak aylık bütçe planı yaparak ilk etapta harcamaları yapıp ay sonunda kalan parayı biriktiririm şeklinde düşünceler sizin birikim yapmanızı engelleyecektir.

Eğer düzenli ve disiplinli bir şekilde birikim yapmak istiyorsanız aylık net gelirinizin belli bir miktarını birikim için ayırmalı, kalan parayla ise bütçe planı yapmalısınız. Bu şekilde düzenli para biriktirmiş olursunuz.

Para biriktirmek için 7 yöntem ile birlikte uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanız daha kolay olabilir. Disiplinli ve düzenli olmak para biriktirmek için oldukça önemli iki kriterdir. Bir kereden bir şey olmaz zihniyeti ile lüks harcama yapmanız veya istediğiniz bir ürünü almanız birikiminizi sekteye uğratabilir. Eğer hedeflerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, para biriktirmek için 7 yöntem ile hayalinizdeki ev veya araba için emin adımlar atabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER