Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Araç sahibi olan herkes bu vergiyi ödüyor ama motorlu taşıtlar vergisi nedir? Konusunda pek bir bilgi sahibi değiller. Peki, nedir bu motorlu taşıtlar vergisi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Araç sahibi olan herkes bu vergiyi ödüyor ama motorlu taşıtlar vergisi nedir? Konusunda pek bir bilgi sahibi değiller. Peki nedir bu motorlu taşıtlar vergisi? Genelde uzun adıyla değil de kısaltmasıyla MTV şeklinde karşınıza çıkar.

Araç sahibi olan kişilerin bir yılda iki kere ödemekle yükümlü oldukları devlet tarafından koyulmuş bir vergidir. Kara araçları gibi uçak, helikopter, tekne gibi araca sahip olanlarında ödemekle yükümlü oldukları bir vergi türüdür.

Araçların trafik sicil kaydı başladığından aracın trafik sicil kaydı silindiği güne kadar MTV ödemesi yapılması zorunludur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir, Ödenecek Tutar Nasıl Belirlenir?

MTV ödemesinde tutar öncelikle aracın türüne göre farklılık gösterir. Araç sahipleri MTV ödemesi yaparlarken ödeyecekleri tutar aracın türüne, yaşına, silindir hacmine bakılarak farklılıklar gösterir.

Örnek verilecek olunursa otobüs sahipleri araçlarının yaşına ve koltuk sayılarına göre vergi ödemekle sorumlulardır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman ve Nerede Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi her yılın ocak ve temmuz ayları içersinde ödenir. Ödemeleri anlaşmalı olan bankalardan ya da gelir idaresi başkanlığının internet sitesi üzerinden yapılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmediği Taktirde Ne Olur?

Motorlu taşıtlar vergisinin ödeme zamanını kaçırdığınız takdirde ödeyeceğiniz tutarın üzerine faiz uygulanmaya başlayacaktır. Ödeyeceğiniz tutarın üzerine her ay yüzde iki buçuk gecikme zammı eklenecektir.

Araç sahibi hiçbir ödeme yapmadığı durumda maliye bakanlığı araç sahibine bir uyarı mektubu gönderir. Bu uyarı mektubunda belirtilen süreler içinde herhangi bir ödeme yapmazsanız maliye bakanlığınca banka hesaplarınıza haciz konulabilir.

Ayrıca araç alım satım işlemlerinde de satılacak aracın ödenmemiş motorlu taşıtları vergisi bulunuyorsa o ödenmeden aracın satım ve devir işlemi yapılamamaktadır.

Hangi Araçlar İçin Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Yapılmaz?

  • Belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıtlı araçlar
  • Hurdaya ayrılan araçlar
  • Sakatlık dereceleri yüzde doksan ve daha fazla olan sakat ve malul durumdaki kişiler üzerine
  • Kayıtlı araçlar ile malul ve engellilerin durumlarına özel hale getirilmiş araçlar
  • Karşılıklı olmak şartı ile başka devletlerin Türkiye’de bulunun konsolosluklarına bağlı araçlar

ve konsolosluk memurlarına ait araçlar MTV ödemesi yapmazlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER