Kredi Notu nasıl yükselir? Kredi Notu Arttırmak İçin 5 Yöntem

Kredi Notu nasıl yükselir? Kredi Notu Arttırmak İçin 5 Yöntem Bankacılık ürünlerinden faydalanmanız, kolay kredi alabilmeniz ve istediğiniz limitte kredi – kredi kartı edinmeniz tamamen kredi notunuza bağlıdır.

Kredi Notu nasıl yükselir? Kredi Notu Arttırmak İçin 5 Yöntem

Kredi Notu nasıl yükselir? Kredi Notu Arttırmak İçin 5 Yöntem Bankacılık ürünlerinden faydalanmanız, kolay kredi alabilmeniz ve istediğiniz limitte kredi – kredi kartı edinmeniz tamamen kredi notunuza bağlıdır. Tüm bankaların ortak sistemi, müşterilerin borç ödeme sadakatini, kullandıkları bankacılık ürünlerini ve alınan hizmetleri bir sistemde kayıt altına almaktadır. Böylece önceden borcunu ödeyemeyen ve yasal takibe giren kişiler kolayca takip edilebilmektedir.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosunda (KKB) tutulan finansal verilerin analizi ile gerçekleştirilmektedir. Yani bir kişinin kullanmış olduğu kredi kartları, krediler, nakit avans hesabı ve ödeme düzeni gibi birçok işlem bu kurum aracılığı ile analiz edilmekte ve herkese belli bir kredi notu verilmektedir. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerine kredi verip vermeyeceklerini bir nevi bu kredi notu ile değerlendirmektedirler.

Kredi Notu nasıl yükselir?

Kredi kartı ve kredi kullanıp borcunu düzenli şekilde ödeyemeyen kişilerin kredi notu düşük olmaktadır. 1-1900 arasında değişen kredi notu yükseldikçe kredi alma ihtimaliniz de artmaktadır. 1500-1900 arasında kredi notu olan kişiler genel olarak gelirleri doğrultusunda istedikleri krediyi alabilmektedir. 1-1099 kredi notu aralığında olan bireylerin ise kredi kullanma ihtimalleri oldukça düşüktür. Kredi notu düşük olan kişilerden kefil istenebilmekte, kullanacakları kredi miktarı düşük çıkmakta veya bir takım ek işlemler talep edilebilmektedir. Yüksek kredi notuna sahip olmak, kredi ve diğer bankacılık ürünlerini kullanmanızda size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Kredi notu arttırmak için bireylerin yapabileceği bir takım işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler özellikle kötü sicile sahip ve kredi notu düşük olan kişilerin, kredi notu arttırmalarında büyük fayda sağlayacaktır. Ne kadar fazla kredi notu arttırmak için çalışırsanız, karşılığını da o kadar kısa sürede alabilirsiniz. İşte kredi notu arttırmak için 5 yöntem:

Kredi Notu Arttırmak İçin 5 Yöntem

  • Düzenli Borç Ödeme

Kredi notu yükseltme yolları arasında en etkili yol borçları zamanında ödemenizdir. Kredi notu her ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde yükselmese de kredi kartınızın dönem borcunu zamanında ödemeniz, kredi notunuzu yükseltmenizde etkili bir yöntem olacaktır. Aynı şekilde kredi kullanıyorsanız aylık ödemelerinizi geciktirmeden yapmanız da sizin borcunuza sadık biri olduğunuzu gösterecektir. Bu da ilerleyen zamanlarda kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır. Kredi çekerken veya kredi kartı kullanırken aylık net gelirinizi göz önünde bulundurarak ödeyebileceğiniz aylık net miktarı belirlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Böylece borcunuzu zamanında rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz.

  • Fazla Borç Ödeme

Kredi kartı veya kredi kullanıyorsanız aylık belli miktarda ödemeleriniz olacaktır. Bu ödemelerden daha fazla miktarda para yatırırsanız kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Uzun vadede olsa da borç miktarınızdan daha fazla para yatırmanız sizin yararınıza bir durumdur. Eğer her ay 761 TL kredi ödemesi yapıyorsanız bunu 800 TL olarak yatırmanız size, kredi notunuzu yükseltme yolunda fayda sağlayacaktır.

  • Vadeli Hesap

Bankada vadeli TL, döviz veya altın hesabı açmanız da uzun vadede kredi notunuzu arttıracaktır. Yani az miktarda da olsa bankada vadeli hesap açmanız ve burada yatırım amaçlı para – altın bulundurmanız kredi notunuzun artmasına zemin hazırlar. Tabii bunu yaptıktan 1 ay sonra direkt olarak kredi notunuzun yükselmesini de beklememelisiniz.

  • Bankada Para Bulundurun

Bankada vadesiz TL hesabınız varsa burada mümkün olduğunca para bulundurmanız, hem kredi kartı hem de kredi alabilme ihtimalinizi arttıracaktır. Aynı zamanda banka hesabınızda sürekli para bulunması da kredi notu yükseltme yolları arasında oldukça etkilidir. Bu nedenle bankanızın vadesiz hesabında mümkün olduğunca sürekli para bulundurmaya gayret etmelisiniz.

  • Yatırım Yapın

Basit yatırım araçları ile kredi notunuzu yükseltme şansınız mevcut. Hisse senedi ve yatırım fonu da bu araçlar arasında yer alıyor. Riski az olan yatırım fonlarını bankanız aracılığı ile seçerek bunlara her ay maaşınızdan belli bir miktar para yatırabilirsiniz. Değerleneceğini düşündüğünüz bir hisse senedine de para yatırmanız da kredi notunuzu etkileyebilir.

Bu yöntemleri uygulayarak kısa vadede olmasa da uzun vadede kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ne kadar fazla yöntem uygularsanız kredi notunuzun artma hızı da o oranda yüksek olacaktır.

Kredi notu arttırmak için 5 yöntem size uzun vadede fayda sağlayacaktır. Kredi notu, kolay düşen ancak zor (uzun vadede) yükselen bir kriterdir. Borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunuzun düşmesine engel olabilirsiniz. Kredi kartı ve kredi ödemenizi 1 gün bile geciktirmeniz, kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER