Kaskoda Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Kaskoda Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir konusundaki ayrıntıları inceliyoruz. Araç sigortası olan kasko günümüzde araç sahiplerinin genel ihtiyaçları arasındadır.

Kaskoda Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir?

Kaskoda Hasar Sonrası Kesintiler Nelerdir konusundaki ayrıntıları inceliyoruz. Araç sigortası olan kasko günümüzde araç sahiplerinin genel ihtiyaçları arasındadır. Zorunluluk hükmü bulunmayan kasko sigorta çeşitleri zorunluluk bulunmamasına rağmen çok rağbet görmektedir. Bunun sebebi de araç kullanımının artması ile ortaya çıkan kazalar ve aksiliklerdir.

Kasko sigortası içerisinde belirlenen ana teminatlar vardır. Ana teminatları bünyesinde barındırıp barındırmayacağı ya da ek teminat eklenip eklenemeyeceğine göre düzenlenmiş dört farklı kasko çeşidi mevcuttur. Ana teminatlar;

  • Çarpma
  • Çarpışma
  • Yanma
  • Çalınma

Neler Kasko Bünyesindedir?

Araç bünyesinde bu ana teminatlardan herhangi biri meydana geldiği anda kasko sahibi araç sürücüsü, kaskonun bu sorunu içerip içermediğini düşünmek durumundadır. Fakat ana teminatlar dışında kalan durumlarda ek ödemeler yapılması gerekebilmekte, kasko şirketi bu sorunu karşılamayabilmektedir. Bu durumun çözümü; doğru ek teminatları içeren doğru kasko çeşidine sahip olmaktır. Aksi halde sorunu karşılamayan kasko şirketi sahip olunan kasko paketi dışında ek ücret talep edecektir.

Hasar Sonrası Kesintiler

Kasko sigortasının içerisinde bulunmayan bir sorunla karşılaşıldığında kasko şirketi bazı kesintiler yapabilmektedir. Kaskoda hasar sonrası kesintiler nelerdir? Bunlar:

  • Kıymet Kazanma Tenzili
  • Kdv Tenzili
  • İndirimin Geri Alınması
  • Muafiyet ve Hasar İkame Zeyilnamesi Primi

Kasko değer listesini hazırlarken dikkat edilen araba markası, modeli hususu burada da önemli rol oynamaktadır. Şöyle ki kıymet kazanma tenzili içerisinde aracın hasar gören bölümüne yeni parça eklenebilmektedir.

Eklenen bu parça aracın marka, modeline göre fiyat artışına neden olur. Kasko sigortası ise bu artış nedeniyle ödenecek para miktarından bu fiyat artışı içeren parçanın fiyatını düşmekte ve bu şekilde kasko sahibi kişiye ödeme yapmaktadır.

Tazminat Kesintisinden Nasıl Kutulunur?

Bu kesinti için sürücü alacağı kasko türüne ek teminat olarak kıymet kazanma tenzili teminatını alarak ödenecek tazminattan düşülecek para miktarına engel olabilmektedir. Diğer kaskoda hasar sonrası kesintiler içinde olan KDV tenzili ise; sigorta sahibi kişinin gerçek kişi ya da şirket olması yönüyle kesilmektedir. Gerçek kişi olan sigorta sahibi KDV tenzili ödemezken, araç sahibi şirket ise KDV tenzili ödemesi yapmaktadır.

Muafiyet, kasko sahibi bireyin seçebileceği bir tür hasar sonrası kesintisidir. Sigorta hazırlanırken sigorta sahibi birey belirlenen bir miktara kadar hasar ödemeyi kabul ederse bu miktar kasko şirketinin ödeyeceği tazminattan düşülür. İndirimin geri alınması hususu ise doğru uygulanmayan indirim tespitiyle gerçekleşir. Hasar ikame zeyilnamesi ise tüm bu kesintilerin önlenmesi amacıyla yapılır ve yine ödenecek tazminattan düşülür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER