Kasko Ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Pek çok kişi tarafından birbirine karıştırılan kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki fark kısaca şu şekilde açıklanabilir.

Kasko Ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Pek çok kişi tarafından birbirine karıştırılan kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki fark kısaca şu şekilde açıklanabilir. Birbirini tamamlama özelliği gösteren iki ayrı sigorta türü olan kasko ve zorunlu trafik sigortası, temel olarak sürücülerin mağduriyetlerini önlemek için kullanılmaktadır. Kapsam alanları doğru belirlenmiş bu sigortalar, poliçe detayları itibariyle birbirinden ayrılırlar.

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Temel Farklılıklar

Bu iki sigorta arasındaki en belirleyici farklılık birinin isteğe bağlı diğerininse zorunlu olarak yaptırılması gerekliliğidir. Araçlar trafik sigortası yaptırılmadan kullanılamazken kasko tamamen tercihe bağlıdır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırılmış bir aracın kazaya karışması halinde karşı tarafından mağduriyeti bu kapsam altına koruma altına alınmış olur. Kasko kişinin kendi aracında oluşacak arızaların giderilmesine yönelik bir önlemdir.

Trafik sigortasının alt ve üst limitleri her yıl devlet tarafından belirlenir. Kaza halinde oluşacak hasarların karşılanması da belirlenmiş limitler dâhilinde karşılanır. Kasko da ise limitler poliçe sahibi tarafından belirlenir. Bu nedenle kapsam geniş veya dar tutulabilir.

Trafik Sigortasının Limitleri Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortasının teminat limitleri serbest piyasa koşullarında belirlenir. Bu aşamada zorunlu trafik sigortası yaptıracak olan araç sahiplerinin iyi bir araştırma yapması ve en uygun fiyatı veren sigorta şirketini tercih etmesi tavsiye edilir.

Kasko yaptırırken garanti kapsamına alınacak limitler yine araç sahibi tarafından belirleneceği için avantajlı fiyat teklifleri alınabilir. Kasko kapsamına yol yardımının dâhil edilmesi halinde araçta meydana gelebilecek arızalarda da sürücüler kendilerini yalnız hissetmezler.

Kasko Ve Zorunlu Trafik Sigortası Arasındaki Fark

Kaza riskinin çok yüksek olduğu kara yoluyla ulaşımda mevcut risklerin en alt seviyelere inmesi için alınacak tedbir paketlerinin mutlaka iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve karşılaşılabilecek olumsuz durumlarda maddi kayıpların en iyi seviyede karşılanabilmesine özen gösterilmelidir.

Kasko ve zorunlu trafik sigortası arasındaki fark sürücüler tarafından en iyi şekilde belirlenmeli ve bütçeler dâhilinde en faydalı sigorta poliçelerinin yapılması hem can hem de mal güvenliği açısından zorunludur.

3.şahıslara gelebilecek hasarların da karşılandığı zorunlu trafik sigortasının araçla yola çıkmadan önce yaptırılması zorunludur. Yine sadece trafik sigortası yaptırmış olan sürücülerin herhangi bir kaza anında kendi araçlarının başına gelen maddi hasarın ve can kayıplarının karşılığını alamayacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER