Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler hakkında bilgi sahibi olarak bütçenizi biraz daha rahatlatma şansı yakalayabilirsiniz.

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler hakkında bilgi sahibi olarak bütçenizi biraz daha rahatlatma şansı yakalayabilirsiniz. Eğer bir araç sahibiyseniz, aracınızı sigortalatmanız durumunda tarafınıza yapılacak kaskolama teklifini alırken hangi konularda avantaj sahibi olduğunuzu öğrenmek size büyük bir fayda sağlayacaktır.

Araç sigortalarında birtakım indirimler uygulanmaktadır. Söz konusu bu indirimler sigortayı uygulayan şirketlerin politikalarına göre farklılık gösterebilmektedir. Fakat örnek vermek gerekirse “hasarsızlık indirimi” her sigorta şirketinin uyguladığı bir indirim türüdür. Kasko sigortasında uygulanan indirimler ve kısaca açıklamalarını yazımızda öğrenebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi

En çok bilinen kasko indirimi türüdür. Sigorta süreniz dâhilinde, aracınızda herhangi bir hasar bulunmadıysa veya hasar olsa bile, eğer kaskodan 'hasar tazminatı' isteğinde bulunmadıysanız, poliçeniz yenilenirken % 30 ila % 60 arasında indirim hakkı tanınabilmektedir.

Sigorta şirketinizin değişmesi durumunda dahi hasarsızlık indirimi devam etmektedir. Bir hasar ihbarında bulunmazsanız sonraki senelerde indirim miktarınız artmaktadır.

Muafiyet İndirimi

Kendinize ait olan aracın sigorta bedeli değerinin % 1'ini ya da % 2'sini oluşturan ufak hasarların tarafınızca ödemeyi taahhüt ettiğiniz taktirde kazanabileceğiniz kasko indirimidir. Muafiyet indirimiyle birlikte kasko priminiz içinden % 60 oranında bir indirim yapılabilmektedir.

Alarm İndirimi

Aracınıza alarm veya immobilizer taktırmanız durumunda faydalanabileceğiniz kasko indirimidir. %5 oranında bir indirim uygulanmaktadır.

Ehliyet İndirimi

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler konusunda bir diğer faktör de ehliyet sahibi olunan süredir. Kimi sigorta şirketleri tarafından uygulanan bir indirimdir. Şayet 5 yıl ve üzerinde bir ehliyete sahipseniz poliçenize % 15 oranında bir indirim yapılabilmektedir.

Tek Sürücü İndirimi

Aracınızın sizden başka bir sürücüsünün olmaması durumunda poliçenize yaklaşık olarak 'a varan bir oranda indirim uygulanmaktadır. Tek sürücü indiriminin geçerli olması için aracınızı yalnızca bir kişinin kullanması ve bu kişinin adının poliçe üzerinde belirtilmesi şartı aranmaktadır.

Kadın Sürücü İndirimi

Şayet aracı kullanan bir kadınsa ve aracı yalnızca kendisi kullanıyorsa kimi sigorta şirketleri müşterilerinin kasko poliçelerinde oranında bir indirim sunmaktadır.

Renk İndirimi

Bazı sigorta şirketleri tarafından aracın renk tercihine göre yapılan indirim türüdür. Eğer aracınızın rengi beyaz, gümüş ya da bej gibi parlak renklerde ise poliçenizde %5 civarında bir indirim yapılmaktadır.

Kasko Sigortasında Uygulanan İndirimler : Yaş İndirimi

Araç sürücüsü eğer 25 yaş üzerinde ise bazı sigorta şirketleri bu indirim hakkını sunabilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER