Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Kasko yaptırarak araçlarımızı güvene alıyoruz ancak Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Kasko yaptırarak araçlarımızı güvene alıyoruz ancak Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı? 1 Nisan 2013 tarihinden beri hem ikinci el araçlar hem de sıfır araçların araç kasko değeri konusunda poliçede bilgi verilmesi zorunluluğu ortadan kalktı.

Bununla birlikte artık primlerin belirlenmesi için aracın piyasadaki rayiç bedeli esas alınmaktadır ve aracın piyasa rayiç bedelinin nereden tespit edildiği poliçede yazmaktadır.

Araçlar Hangi Durumlarda Pert Kabul Edilir?

Sigortalı aracın %70 ve daha fazlasının hasara uğraması veya hasarın onarım masraflarının aracın sigorta değerine yaklaşmasına Pert adı verilir. Genel olarak aracın hurda değerinin aracın piyasa fiyatının yaklaşık %30'una denk gelmesine anlamına da gelmektedir.

Araçların sigorta şirketleri tarafından pert olarak kabul edilmesi için uzmanlar tarafından verilecek ekspertiz raporunda durumun açıkça ifade edilmesi gerekmektedir.

Pert Araç Bildirimi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Pert hasarlarda araç sahipleri;

  • Sigorta Poliçesi,
  • Sürücünün Alkol Raporu,
  • Sürücünün Ehliyet Fotokopisi,
  • Trafik Kaza Raporu,
  • Aracın Ruhsat Fotokopisi.
  • Aracın Hasarlı Fotoğrafları,
  • Prim Ödendiğine Dair Makbuz

evraklarını 5 iş günü içinde sigorta şirketine bildirmesi ve eksper talep etmesi gerekmektedir.

Pert Araç Bildiriminden Sonraki Süreç Nedir?

Sigortacı hasar bildiriminin ardından, gerekli belgelerin şirkete eksiksiz olarak teslim edilmesi ve zararın eksper vasıtasıyla tespitinin kararlaştırılması işlemleri başlar. Hasar tespiti amacıyla görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının bir listesini raporlar ve bu raporu diğer evraklarla birlikte sigorta şirketine gönderir.

Yapılan incelemelerde aracın tam hasarlı olarak kabul edilmesi için parça ve onarım masrafları, aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç değerine ulaşması veya bu değeri geçmesi gerekir.

Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı?

Aracın pert durumunda olması konusunda karşılıklı anlaşma sağlandığı takdirde sigorta şirketi, azami teminat limitini geçmemek şartıyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç ücretini belirlemektedir.

Eksperin pert raporunu teslimin etmesinden sonra en geç 10 iş günü içinde tazminat miktarı tespit edilmektedir. Tazminat, hasarın ihbar edildiği tarihten itibaren en geç 45 gün içinde sigortalıya ödenmek zorundadır.

Pert bedeli, rayiç bedelden çıkartılır ve kalan kısım sigortalı araç sahibine öder. Ayrıca hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya verilmektedir. Pert durumunda olan aracın yasal devir ve satış işlemleri tamamen sigortalıya aittir. Kasko Sahipleri Pert Durumunda Ne Yapmalı sorusunun en makul cevabı gerekli belgelerle başvuru yaparak maddi zararın büyümesine engel olmaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER