Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?

Zaruri durumlara karşı Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Bu sayede ödediğiniz ücretin bir kısmını geri alabilirsiniz.

Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir?

Zaruri durumlara karşı Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Bu sayede ödediğiniz ücretin bir kısmını geri alabilirsiniz. Araç sigortası olarak bilinen kaskonun iptalini gerektiren bazı durumlar vardır.

Kaskonun yapılması normalde zorunlu değildir ancak çoğu araç sahibi kaskonun avantajlı olduğunun farkındadır bu nedenle kaskoya zorunlu gözüyle bakılmaktadır. Ayrıca sürücü ne kadar profesyonel olursa olsun kazanın nereden ve nasıl geleceği belli olmadığından bu bakış açısı oldukça mantıklıdır.

Bir araç için yapılan kaskonun iptalini gerektiren kasko sahibinin ölümü, aracın sahip değiştirmesi gibi bazı durumlar vardır. Peki, kasko iptali nasıl gerçekleşir, iptaline sebep olan durumlar nedir:

Ölüm Nedeniyle Kasko İptali

Bir kişinin vefatı durumunda üzerine ait bulunan her türlü mal ve hak kendiliğinden iptal olmakta ya da sona ermektedir. Kasko sigortası da bunlardan biridir. Hayatta bulunmayan birinin kasko sigortasından faydalanması mümkün değildir bu nedenle iptal olmaktadır.

Ancak vefat eden kişinin mirasçıları istek durumunda kasko sigortasını kendi adlarına güncelleyebilmektedirler. Bunun için mirasçının sigorta şirketine başvurması gerekmektedir. Başvuru süresi ölümden sonraki 8 gün içinde yapılmalıdır.

Aksi halde kasko kendiliğinden iptal olmaktadır. Bu durumda kasko poliçesine göre kalan sigorta gün sayısı hesaplanıp mirasçıya ödeme yapılmaktadır. İptal yerine kasko devamı için başvuru yapıldığından ise yeni hak sahibi mirasçı olmaktadır.

Araç Sahibinin Değişmesine Bağlı Kasko İptali

Araç sahibi aracını sattığında kasko sigortasının yeni sahibe geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Direk satış gerçekleştiğinde kasko iptal olmakta ve prim farkı poliçe sahibine ödenmektedir. Bunun anlamı aracın yeni sahibinin satın aldığı araç için yeni kasko sigortası yaptırması gerektiğidir.

Yani kasko devretme olanağı bulunmamaktadır. Aracını satan kişi için de kaskoyu başka araca geçirme olanağı yoktur. Farklı bir araç almak istediği durumda o araç için yeni bir kasko poliçesi alması gerekecektir. Sonuçta eskisi iptal olmuş durumdadır.

Kasko İptali Nasıl Gerçekleşir, Araç Devren Satılırsa Kasko İptal Olur mu?

Arabaların direk satışının yanında bir de devren satışı kasko konusunu yine akıllara getirmektedir. Devren satış yapıldığında kasko sigortası iptali aynen direk satıştaki gibi işlemler gerektirmektedir.

Yani kasko iptal olduğundan aracı satın alan kişi yeni sigorta poliçesi için başvuru yapmalıdır. Eski araç sahibi ise fazladan gün sayısı kadar geri ödeme almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER