Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak yayınlanan Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Hesaplama Nasıl Yapılır? Konusunu inceliyoruz.

Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak yayınlanan Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Hesaplama Nasıl Yapılır? Konusunu inceliyoruz. Kasko değer listesi, motorlu taşıtları olan kişilerin sigortalarının kasko poliçelerinin düzenlenmesine yardım etmek amacıyla, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay hazırlanıp kamu ile paylaşılan listedir. Kasko değer listeleri, on beş yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır.

Daha eski modeldeki motorlu taşıtların sigorta bedelleri, araç sahibi ve sigorta şirketi arasındaki anlaşmaya göre hesaplanmaktadır. Kasko değerini hesaplamak, aracın hasar ve tazminat ödemesi için gereklidir.

Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketleri aracın kasko değerini hesaplarken bu listelerden faydalandıkları gibi, farklı kaynakları da referans alabilirler. Ayrıca aracın kasko değeri hesaplanarak noterdeki devir işlemleri, kasko poliçelerinin primleri ve MTV ödemeleri hesaplanabilmektedir.

Araç sahibinin motorlu taşıt vergisi ödemesi sırasında yine aracın kasko değeri baz alınmaktadır. Kasko değer listeleri:

  • Aracın Yaşına
  • Modeline
  • Piyasa Şartlarına
  • Motor Hacmi

gibi özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası ve kasko bedelleri aracın geçmişine, araç sahibinin eğitim seviyesine ve mesleği bağlı olarak değişebilmektedir.

Araçların kasko bedelinin belirlenmesi ile olası bir hırsızlık, kaza, arıza veya farklı bir risk durumunda zararın eksiksiz karşılanması için çok önemlidir.

Aracın kasko değerinin gerçek bedelinden düşük gösterilmesi durumunda, araç sahibinin ödeme alması gerektiği durumda, hak ettiğinden daha düşük bir miktarda ödeme alması durumu söz konusudur. Bu nedenle araç sahiplerinin araçlarının kasko bedelini doğru belirlemeleri gerekmektedir.

Kasko Değer Listesi Hesaplama nasıl yapılır?

Kasko Değer Listesi Nedir? Kasko Değer Listesi Hesaplama Nasıl Yapılır? Konumuzda hesaplama adımının detaylarıyla devam ediyoruz. TSB tarafından düzenli olarak her ay yayınlanan Kasko değer listelerinde araçlar yaşı, markası ve modellerine göre sıralanmaktadır. 15 yaşından küçük araçlar Kasko araç değer listesine dâhil edilir.

TSB'nin hesapladığı ve yayınladığı listelerin dışında hesaplama araçları da vardır. Bu araçlar ve aracılar şunlardır:

  1. Oto Pazarları
  2. Gazetelerin Seri İlanları
  3. İnternet Üzerinden Taşıt Satışı Yapılan Siteler

Marka değeri yüksek olan ve yaşı genç olan araçların kasko değeri daha fazladır. Kasko değerine etki eden bir diğer faktör ise aracın kayıtlı olduğu ildir.

Trafiğin yoğun olduğu ve trafik kazalarının sık gerçekleştiği, suç görülme potansiyelinin daha fazla olduğu illerde ve büyük şehirlerde kasko bedeli diğer illere göre daha yüksektir.

Araçta Bulunan Aksesuarlar Kasko Bedeline Dâhil midir?

Poliçesi hazırlandıktan sonra araca dâhil edilen, özel olarak eklenmiş aksesuar ve sistemler kasko bedeline dâhil değildir. Bu aksesuarların da kasko poliçesine ilave edilebilmesi için poliçe hazırlama aşamasında belirtilmeleri gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER