İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Araç almak isteyenlerin merak ettiği İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır konusunu ve başvuru sürecinin detaylarını ele alıyoruz.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Araç almak isteyenlerin merak ettiği İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır konusunu ve başvuru sürecinin detaylarını ele alıyoruz. Araba almak isteyen müşteriler bazen sıfır araç almak yerine temiz ve az kullanılmış ikinci el araç almayı tercih edebiliyorlar.

İkinci el taşıt kredileri, kullanım oranı bankadan bankaya değişmektedir. Bununla birlikte müşteriler aracın değerinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanabilmektedir. Hem sıfır hem ikinci el araç almak isteyen müşterilerin yardımına taşıt kredileri yetişmektedir.

Artık bankalar ikinci el taşıt almak isteyen müşteriler için ikinci el taşıt kredileri vermektedir. Ancak sıfır araçlar için verilen taşıt kredilerini almak için bazı şartları yerine getirmek gerektiği gibi ikinci el araçlar için de birtakım şartları sağlamak gerekmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Taşıtın kaç yaşında olduğu, ikinci el taşıt kredisi almak için dikkat edilmesi gereken ilk noktadır. Buna araç kredisi yaş sınırı adı verilmektedir. Tam olarak net bir sınır olmamakla birlikte 8 yaşına kadar olan taşıtlar için rahatlıkla kredi kullanılabilir.

Aracı almadan önce hasar tespiti için uzman bir kuruluştan ekspertiz raporu almak faydalı olacaktır. Satın alınacak aracın üzerinde herhangi bir ceza olup olmadığı kontrol edilmeli, köprü geçiş cezası, vergi borcu, trafik cezası gibi durumlara karışıp karışmadığı tespit edilmelidir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır konusunda dikkat edileceklerden biri de Araç Temiz kâğıdıdır. Aracın temiz kâğıdı satın alınan kişiden talep edilebilir. Taşıt kredisi almadan önce alıcı ve satıcı arasında noter onaylı bir satış sözleşmesi hazırlanması gerekmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

İkinci el taşıt kredisine başvurmadan önceki tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra, bankanın isteyeceği evrakları hazırlamak gerekmektedir. İkinci el taşıt kredisi almak için gerekli evraklar şunlardır:

  • Aylık geliri beyan etmek için maaş bordrosu ya da kazancı gösteren belge
  • Üye olunan meslek kuruluşuna dair belge (Serbest meslek sahipleri için)
  • Nüfus cüzdanı
  • Son 2 aya ait telefon, elektrik, su veya doğal gaz faturalarından biri
  • Araç henüz satın alınmamışsa ruhsat fotokopisi
  • Eğer araç satın alınmış ise noter onaylı satış sözleşmesi (kredi başvurusu yapmak için noter onayının gerçekleşmesinden itibaren 15 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır)

Bankaya ikinci el taşıt kredisi başvurusunda bulunduktan sonra 3 gün içerisinde olumlu veya olumsuz sonuç almak mümkündür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER