İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Daha düşük maliyetle araç satın almak isteyenler için İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır konusu sıkça araştırılmaktadır. Bankalar hem sıfır hem de ikinci el araç kredileri vermektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Daha düşük maliyetle araç satın almak isteyenler için İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır konusu sıkça araştırılmaktadır. Bankalar hem sıfır hem de ikinci el araç kredileri vermektedir.

Bu iki kredide de koşullar farklılık göstermektedir. Otomobil sahibi olmak isteyen birçok insan ikinci el araç kredilerini daha çok tercih etmektedir.

2’nci el araçlarda düşük vergi avantajı ve kredi oranlarının düşüklüğü talebi arttırmaktadır. Peki, ikinci el taşıt kredisi nasıl alınır? Başvuru öncesi gerekli araştırma yapılmalı ve uygun koşullar elde edilmelidir.

İkinci El Taşıt Kredisi Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. el taşıt kredisi almak, 0 araç kredisi almaktan daha zordur. Bankalar bu krediler için araç yaş sınırı şartı arar. 5 yaş ve altı araçlara kredi verilirken, 8 yıl ve üzeri araçlara kredi vermek istemezler. Araç yaşı arttıkça uygulanan faiz oranı da artmaktadır.

Taşıt kredilerinde kullandırılacak kredi tutarı sıfır araçlarda %70, bazen kampanyalarla 0 üne kadar karşılanabilir. İkinci el araçlarda ise kasko bedeli üzerinden kredi tutarı hesaplandığı için satış bedeli kadar kredi alınamaz.

Bu nedenle araç alımında bir miktar peşinatınızın olması gerekir. Alınacak 2. el taşıtın kaza, hasarlı parça, değişen parça ve kaza durumu tespiti için yetkili ekspertiz firmalardan ekspertiz raporu alınmalıdır.

Trafik Cezalarına Dikkat!

Bunun dışında trafik cezalarının tamamının ödenip ödenmediğine dair temiz olduğu eski kullanıcısından teyit edilmelidir. Aynı zamanda aracın üzerinde rehin olmadığı da doğrulanmalıdır. Bu durumların tespiti sonrasında sıkıntı yaşanmamasına olanak sağlayacaktır.

Ruhsat, ehliyet, trafik belgesi ve nüfus cüzdanıyla notere başvuru yapılmalıdır. Satış sözleşmesi alıcı ve satıcı birlikte noter huzurunda hazırlanmalıdır, ruhsatla birlikte bankaya eksiksiz verilmelidir.

İkinci El Taşıt Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kaydı ve belgelenebilir gelir bilgisi
 • Hane halkı gelir beyanı
 • Ferdi kaza ve Kasko sigortası (gerçek kişilere) yapılması bankalarca talep edilebilir.

Gerekli Belgeler

 • Gelir Belgesi

Ücretli çalışanlar için;

 • Maaş bordrosu ya da net ücret tutarını gösteren iş yeri onaylı aylık kazanç belgesi

Serbest meslek sahipleri için;

 • Vergi Levhası

Emekliler için;

 • Hesap Cüzdanı

Gayrimenkul sahipleri için;

 • Tapu
 • Nüfus cüzdanı
 • Araç satışı yapılmamışsa ruhsat fotokopisi

araç satın alınmışsa noter onaylı olmak koşuluyla satış sözleşmesi olmalıdır.

Bütün bu bilgiler ışığında ikinci el taşıt kredisi nasıl alınır? fikir oluşturmaktadır. Faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterdiği için en uygun faizi araştırıp, başvuru yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER