Hasarsızlık İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Hasarsızlık indirimi, en çok üzerinde durulan ve merak edilen konulardan biri ve hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanılır? Konusu sigortalılar için oldukça önemlidir.

Hasarsızlık İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Hasarsızlık indirimi, en çok üzerinde durulan ve merak edilen konulardan biri ve hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanılır? Konusu sigortalılar için oldukça önemlidir.

Genel anlamı ile hasarsızlık indirimi, kasko poliçesinin primini %65'e varan oranlarda azaltan önemli bir indirimdir. Dolayısıyla bu indirim kişinin tasarruf etmesini sağlar. Makalede hasarsızlık indiriminden nasıl yararlanılır? Sorusu ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Hasarsızlık İndiriminden Nasıl Yararlanılır?

Kasko alırken hasarsızlık indirimini etkileyen bazı durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Zira bu indirimi etkileyen durumlar sigorta şirketlerine göre değişir. Her şirketin hasarsızlık indirimi farklı durumlardan etkilenir.

Bir sonraki yıl poliçe yenilenmesinde yüksek oranlarda prim farklılıklarına neden olur. Bu yüzden kişinin hasarsızlığı bozmayan halleri bilmesi son derece önemlidir.

% 100 Rücu Durumu

Hasarsızlık İndiriminden Nasıl Yararlanılır konusundaki önemli noktalardan biri de rücu durumudur. Bu durum bütün sigorta şirketleri için geçerlidir. Hasarsızlığı bozmayan tek durum sıfır rüculu hasarlardır. Bu durum, sigortalı aracın karışmış olduğu bir kazada sürücüsünün hiçbir kusurunun bulunmadığı karşı tarafın tamamen kusurlu olduğu hasarlardır.

Bu tür hasarlarda sigortalı sigorta şirketinden hasar tazminatını alır. Aynı zamanda kişinin poliçesinden doğan indirim hakkı etkilenmez. Elbette bu noktada kişinin kusursuz olduğunu tutanak ya da zabıt gibi resmi evraklarla belgelendirmelidir. Ayrıca, kazaya sebebiyet veren tarafın tespit edilmesi de gereklidir.

Cam Kırılması ve Radyo - Teyp Çalınması Hasarları

Poliçe vadesi içerisinde meydana gelen cam kırılması ve radyo-teyp çalınması hasarları yılda bir defaya özgü olmak üzere hasarsızlık indirimini koruyarak bu hasarları karşılar. Bu durum bazı sigorta şirketleri için geçerlidir.

Böyle bir durumda sigortalının poliçesindeki hasarsızlık indirimi bu hasardan dolayı etkilenmez. Ancak, bazı şirketlerde böyle bir uygulama söz konusu değildir.

Cam kırılması ya da radyo-teyp çalınması hasarları sebebi ile hasarsızlık durumu bozulur ve poliçenin yenileme döneminde sigortalının hasarsızlık indirimi azalır ya da tamamen ortadan kalkar.

Mini Hasar

Aracın iç ya da dış yüzeylerinde meydana gelen çizik, sıyrık ya da vuruk gibi hasarlar hasarsızlık indirimini koruyarak karşılanır. Bu durum bazı sigorta şirketleri için söz konusudur. Bazı sigorta şirketleri mini hasar teminatı ile bu tip hasarların poliçe ya da eklerinde yazılı şartlar ve limitler ile karşılanmasını sağlar. Bu teminattan yararlananlar müşterilerinin hasarsızlık indirimini bu sayede koruma altına alır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER