Çekilen kredi iptal edilebilir mi?

Kişilerin paraya ihtiyaç duyduklarında ilk başvurdukları yer bankalardır. Bankalarda ise bireysel kredilerdir. Tüketiciler başvurusu yapılmış olan kredisini bazı durumlarda iptal etmek isteyebiliyorlar. Peki Çekilen kredi iptal edilebilir mi? Bu sorunun cevabı yazımızda....

Çekilen kredi iptal edilebilir mi?

Banka şubelerinden yada İnternet şubelerinden yapmış olduğunuz ve onaylanan kredinizin iptali için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Kredi evraklarını imzalasanız dahi bundan cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu iptal karşılığında banka sizden hiç bir masraf almamaktadır.

Krediden cayma hakkı; Tüketiciye, kredisi onaylansa, imzalansa ve hatta işleme konulsa dahi 14 gün içerisinde krediden vazgeçmesi halinde kredinin iptali için tüketiciye tanınan yasal bir haktır. Tüketiciler vazgeçtikleri kredilerinin iptali için yasal olan 14 gün içerisinde bankaya başvuruda bulunmak zorundadır. Krediden cayma hakkını kullanılması durumunda 30 gün içinde alınan kredinin anapara ve o güne kadar işleyen faizi bankaya ödenmesi gerekir. Cayma hakkı süresi olan 14 gün geçtikten sonra çekilen kredinin iptalinin istenmesi durumunda ise kredi borcunun kalan tüm tutarlarının ödenmesi gerekmektedir. Böyle bir kapama durumunda erken kapama cezası ödeyebileceğinizi unutmayınız. KREDİLERLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN....

Çekilen Kredinin İptali İçin Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

  • Kredi iptal hakkının süresi sözleşme yapılan tarih itibari ile başlar ve bu süre 14 gündür.
  • Kredi kullanan tüketici, kredi verilen anaparanın iade edildiği tarihe kadar olan sürede gerçekleşen faizi, kredinin vazgeçildiğini bankaya bildirilmesinden sonra en geç 30 gün içerisinde iade eder.
  • Banka bu iadeden dolayı tüketiciden faiz ve diğer kurumlara ödediği paranın dışında hiç bir para alamaz.

Konut kredisini iptal ederseniz ceza ödenir mi?

Bu durumda ipotek işlemleri yapılmadan önce kullanılan kredi tutarı tüketiciye iade edilmediğinden dolayı, kredi kullandırımı yapılır ve tutarın Tüketicinin hesabında beklediği durumlarda iptal edilmek istenirse, sadece sadece faturalı giderlerin yani Tüketici tarafından ödenmesi şartıyla krediler iptal edilebilir. Bu durumda banka müşteriden yüzde 2 oranında erken kapama cezası isteyebilir.

İpotek işlemleri yapılmadan kredi tutarı satıcıya iade edilmediği için, kullandırım yapılarak tutarın Tüketici hesabında beklediği durumlarda iptal edilmek istenir ise sadece faturalı giderlerin yani Tüketici tarafından ödenmesi şartıyla krediler iptal edilebilir. Yalnız bunun yanında Banka yüzde iki erken kapama cezasını sizlerden tahsil edebilir. Ancak Konut Kredisinde Yargıtay ‘dan Erken Ödeme Cezası ile ilgili bir karar bulunmakta olup, bazı durumlarda erken ödeme cezası tahsil edilememektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER