Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Bankaların; kredi vereceği müşterilerinden istediği en önemli şeylerin başında gelir belgelemek gelmektedir. Bizim yazımızdaki geliri olmayan kişilerin kredi çekip çekemeyeceği konusudur. Sizler için Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi? diye araştırdık işte cevabı....

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi? Bankadan kredi kullanacaksanız gelirinizi belgelemek zorundasınız. Banka çalışmayan, geliri olmayan birisine para verip daha sonra tahsili için peşinden koşmak istemez. Kredi kullanacak olanın düzenli bir gelirinin olması, borcunu ödeyeceği anlamına gelmektedir. Bankanın diğer bir üzerinde durduğu kriter, aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, bankaya sunmuş olduğu yani belgelendirdiği gelirin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde olmalıdır. Bu kriter  kişinin alacağı krediyi doğrudan etkiler.

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayan ve kredi kullanacak olan kişinin gayrimenkulünün olması, kredi başvurusu için olumlu bir cevap alacağı anlamına gelmektedir. Kişinin gayrimenkulü banka için vereceği paranın geri almasında sıkıntı yaşamayacağını göstermektedir. Kişi borcunu ödeyemediği zaman banka gayrimenkulü satışa çıkartıp alacağını tahsil eder. Kişi Mal beyanı yaparak üzerine kayıtlı gayrimenkulleri ve bununla birlikte üzerine kayıtlı varsa otomobil veya herhangi bir taşıt bunları da bankaya ibraz etmesi kredi alma sürecini kolaylaştırır.

Kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul varsa bankaların sunmuş olduğu ipotekli kredi ürününden faydalanabilir. Üzerine kayıtlı olan gayrimenkulü bankaya ipotek ettirerek krediyi kullanabilir. Kredi bittikten sonra bu ipotek kaldırılır.

Kredi Sicili Temiz Bir Kefil

Bankalar tarafından istenen belli başlı şartları yerine getirdikten sonra, kredi sicili temiz bir kefil götürmeniz banka tarafından kredinizin onaylanmasını hızlandıracaktır. Bu kefil birde bankanın sürekli müşterisi ise, o zaman işiniz gerçekten kolaylaşacaktır. Yani kısacası banka diyor ki ‘Evet ben sana kredi vereceğim ama bunu geri ödeyebileceğini bana kanıtlaman lazım.”

Çalışmayanlar Ne Gibi Gelir Gösterebilirler?

  • Mevduat Hesabı Sahipleri
  • Kira Getirisi Sahipleri
  • İpotek Ettirebileceği Bir Gayrimenkul Sahibi Olanlar

İpotekli kredi nedir?

Kredi kullanacak olan kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkulünü bankaya sunması ve ipotek ettirmesi sonucunda bankadan kullanılan krediye İpotekli kredi denir. İpotekli kredide bankaya ben senden aldığım krediyi geri ödemezsem ipotek ettirdiğim şeyi satıp alacağını alabilirsin anlamındadır. Yani bankaya bir güvence vermektir. Bu ipotek olayı da bankaların her türlü işine gelmektedir. Bankaya olan borç bittikten sonra ipotek kalkmaktadır.

Peki çalışmayanlar kefil göstererek kredi kullanabilirler mi?

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi? Kredi kullanmak için kefil yeterli mi? Bankadan kredi kullanacak olan tüketici yukarıda saydığımız şartları yerine getiriyorsa ve bankanın talep etmesi durumunda kredi, sicili düzgün, daha önce bankalarla bir problem yaşamamış birisini kefil olarak göstermesi o kişinin kredi almasını kolaylaştıracaktır.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER