Araçtaki Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesine Dâhil Ettirilebilir mi?

Yüksek maliyetler karşılayarak aksesuar alan araç sahipleri Araçtaki Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesine Dâhil Ettirilebilir mi diye sorarak bu maliyeti güvence altına almak isterler.

Araçtaki Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesine Dâhil Ettirilebilir mi?

Yüksek maliyetler karşılayarak aksesuar alan araç sahipleri Araçtaki Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesine Dâhil Ettirilebilir mi diye sorarak bu maliyeti güvence altına almak isterler. Bilindiği gibi kasko sigortası olası kazalara karşı aracı koruma altına alır.

Araç sahipleri araçlarına dair her detayın korunmasını isterler. Dolayısıyla araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dâhil ettirilebilir mi? sorusunun cevabı araç sahipleri için oldukça önemlidir. Araç sahipleri, kendi istek ve zevklerine, ihtiyaçlarına göre arabalarına yeni aksesuarlar ekleyebilirler. Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler? adlı yazımızıda olumanızı tavsiye ediyoruz. 

Olası riskler göz önüne alındığında aracın güvenliği kadar aksesuarların da güvence altında olmasını isterler. Makalede araçtaki ek aksesuarlar kasko poliçesine dâhil ettirilebilir mi? konusunda detaylar yer almaktadır.

Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesi Kapsamında Mı?

Aracın fabrika çıkışında var olan orijinal aksesuarları poliçede belirtilmiş olsa da olmasa da kasko poliçesi kapsamındadır. Bunların dışında olan aksesuarlar kasko teminatları içinde yer almaz.

Ek Aksesuarları Poliçeye Dahil Etmek

Araç sahibi dilediği aksesuarı ek teminat ile koruma altına alabilir. Kasko değer listesinden kasko bedeli öğrenilerek işlem yapılabilir. Kasko yapılacağı zaman güvence altına alınmak istenen ek aksesuarlar poliçe hazırlanırken belirtilmeli ve ek teminat olarak poliçeye dâhil ettirilmelidir. Ek aksesuarları bildirirken aksesuara ait:

  • Aksesuar Markası
  • Kullanım Tipi
  • Aksesuarın Seri Numarası
  • Ek Maliyet Bedeli

ayrıca beyan edilmelidir. Böylece istenen her parça kasko kapsamı içine alınmış olur.

Beğenilerek ve bedel ödenerek alınan aksesuarların çalınması ya da zarar görmesi durumlarında araç sahibi olası zararlardan kurtulur. Diğer bir önemli husus ise eskime payı düşmeme teminatıdır. Bu husus, her hangi bir hasar durumunda aracın parça değişimi yapılması halinde değişen parçaların bedeli araç sahibinin kasko sigortası tarafından ödenir.

Araçtaki Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesine Dâhil Ettirilebilir Mi?

Özellikle ikinci el araç alımlarında aracın bir önceki sahibinin araca koyduğu aksesuarlar yeni sahibi tarafından beğenilmiyor ya da uygun bulunmuyor. Dolayısıyla yeni sahibi araca ek donanımlar ve aksesuarlar yerleştiriyor. Bu noktada aracın yeni sahibi, araca eklediği her donanımı ve aksesuarı sigorta şirketine bildirmelidir. Sigorta şirketi, bir risk değerlendirmesi yapar ve ek teminat ile prim talep eder.

Araç sahibi primi ödediğinde aracın orijinal aksesuarları gibi ek aksesuarları da güvence altına alınmış ve kasko teminatı kapsamına girmiş olur. Bu noktadan sonra araçtan aksesuarların

  1. Çalınması
  2. Çalınmaya Teşebbüs Sırasında Zarar Görmesi
  3. Kaza Sonucu Hasar Görmesi

durumunda ortaya çıkan hasar bedeli sigorta şirketinden talep edilebilir. Eğer sigorta kapsamına alınmamış ise araç üzerindeki orijinal olmayan parçalar kasko bedelinden düşülür.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER