Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler?

Önemli bir gider kalemi olan Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler konusundaki detayları inceliyoruz.

Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler?

Önemli bir gider kalemi olan Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler konusundaki detayları inceliyoruz. Günümüzde özellikle büyük şehirler başta olmak üzere pek çok kişi aktif olarak araç kullanmaktadır.

Hemen hemen her gün bu araçlar ile trafiğe çıkan kişiler, herhangi bir trafik kazası durumunda karşı tarafın tüm hasarlarının karşılanması adına trafik sigortası yaptırırlar. Bu sigortanın amacı; kaza durumunda karşı tarafın zararlarının sigorta şirketi tarafından sağlanması ve bu sayede kazayı yapan kişinin ekstra masraf ödemesinin önüne geçilmesidir.

Tüm bu nedenlerden dolayı da ülkemizde trafik sigortasının, tüm araç sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu hale getirilmiştir. Fakat her araç sahibi aynı sigorta ücretini ödememektedir. Araçtaki Ek Aksesuarlar Kasko Poliçesine Dâhil Ettirilebilir mi? adlı yazımıdıda olumanızı tavsiye ediyoruz.

Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler?

Trafik sigortası prim tutarını etkileyen bir takım etkenler bulunmaktadır. Sigorta Fiyatına Etkisi konusundaki etmenleri temel olarak aşağıdaki başlıklarla açıklayabiliriz.

Araç Sahibinin Sigorta Fiyatına Etkisi

Araç sahibi trafik sigortası primini etkileyen en temel etkenler arasında yer almaktadır. Burada araç sahibinden kasıt, araç sahibinin yaşı olarak özetlenebilmektedir.

Bu kapsamda, yeni ehliyet alıp araç sahibi olan bir kişi için ya da kişi ehliyetini daha önce aldı fakat 30 yaş altında bir birey ise sigorta primi daha yaşlı kişilere oranla daha yüksek çıkmaktadır. Bunun sebebi, kişinin yaşının küçük olması ve trafikte tecrübesiz olması sebebi ile kaza riskinin yüksek olmasıdır.

Araç Türünün Sigorta Fiyatına Etkisi

Araç türü de tıpkı araç sahibi gibi trafik sigortasını etkileyen etkenlerden biri olarak görülmektedir. Bunun temel nedeni ise; aracın sıfır ve dolu bir paket olması ile daha eski ve boş bir paket şeklinde değişmesi olarak görülebilmektedir.

Daha yeni ve dolu bir araç sigorta şirketleri tarafından daha yüksek fiyatlara sigortalanmaktadır.

Aracın Ruhsata Kayıtlı Olduğu İl

Belki de çoğu araç kullanıcısının önemsemediği ya da bilgisi olmayan bir konudur. Araç Sigorta Fiyatlarını Ne Belirler konusundaki kalemlerden biri de aracın ruhsata kayıtlı olduğu ildir. Bu konuda sigorta prim tutarının yükselmesine ya da tam tersi olarak düşmesine sebep olan oldukça önemli bir etkendir.

Bunun nedeni ise şu şekilde açıklanabilir; eğer aracın ruhsatı trafikte olan araç sayısının fazla olduğu bir şehre ait ise o zaman kaza riskinin yüksek olması sebebi ile büyük şehirlerdeki araç sahiplerinin trafik sigorta primleri, küçük şehirlerdeki araç sahiplerinin primlerine oranla daha yüksek olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER