Araç Kasko Değerleri Hesaplama ve Kasko Fiyatları Sorgulama

Araç Kasko Değerleri Hesaplama ve Kasko Fiyatları Sorgulama yönergeleri bir aracın satın alma dışındaki masrafları hakkında da bilgiler içermektedir.

Araç Kasko Değerleri Hesaplama ve Kasko Fiyatları Sorgulama

Araç Kasko Değerleri Hesaplama ve Kasko Fiyatları Sorgulama yönergeleri bir aracın satın alma dışındaki masrafları hakkında da bilgiler içermektedir. Otomobil sigortalama sektörü olan kasko belirlenen bazı özellikler ve nitelikler sayesinde kasko değeri hesaplanır. Otomobillerin türleri ve özellikleri kaskonun değeri açısından önemlidir.

Aracın kasko değerinin hesaplanması için:

 1. Aracın Yaşı
 2. Üretim Modeli
 3. Segmenti
 4. Markası

göz önüne alınır.

Değer Listesi Nedir?

Araçların model, araç yaşı ve markası dikkat edilerek bir liste hazırlanır. Bu listeye kasko değer listesi adı verilir. Araç kasko değerleri hesaplama ve kasko fiyatları sorgulama, Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenirken aracın piyasadaki değerini ortaya çıkarmak yönünde yardımcıdır.

Hazırlanan kasko değer listesi dikkate alınarak araç kasko değerleri hesaplanmaktadır. Listenin hazırlanmasında dikkat edilen araç sürücüsünün yaşı istatistik sonuçlara ve genel gözlemlere göre genç sürücülerin kazaya daha meyilli olduğu belirlenmiştir.

Bu gözlemde liste hazırlanırken göz ardı edilmemektedir. Sadece sürücü değil aracın yaşı da liste için belirleyici araç kasko değerleri hesaplama ve kasko fiyatları sorgulama unsurudur.

Araba Yaşı Faktörü

Araba yaşının yüksek olması nedeniyle yaşanan kazalarda arabadaki maddi hasar daha fazla oluşmaktadır. Araba yaşının artmasıyla doğru orantılı olarak kasko değer listesi hazırlanmakta ve kasko ücreti artmaktadır.

Aracın model ve markası yönüyle de değerleme listesini etkilemektedir. Model ve markası yönüyle araç teçhizatlarının pahalanmasıyla kasko fiyatı da artmaktadır. Her marka ve modelin malzemeleri birbirinden farklı maliyetlerde temin edildiği üzere kasko değer listesini bu şekilde etkilemektedir. Sadece araç değil sürücünün belirli özellikleri de kasko fiyatlarında etkili olabilmektedir.

Meslek açısından araç kullanma süresi artan bireylerin yaptığı kasko fiyatları aracı daha az kullanan ve kaza riski az olan sürücüye göre daha pahalıdır.

Araç Kasko Değerleri Hesaplama ve Kasko Fiyatları Sorgulama

Sürücünün aracı için en iyi seçim yapacağı kaskoyu bulabilmesi kasko fiyatları sorgulanarak bulunmaktadır. Her yıl değişiklik gösteren kasko fiyatları arasından en iyi seçimi yapabilmek için birçok sistem kurulmuştur.

İnternet üzerinden yapılacak sorgulamalar ile araç ve sürücü hakkındaki belirli bilgilerin cevaplandırılması suretiyle sorgu gerçekleştirilmektedir.

Sürücü Ve Araç Hakkında Sorulan Bilgiler

 • Ruhsat Adı ve Soyadı
 • Ruhsat Sahibinin T.C Kimlik Bilgileri
 • Kasko Yapılacak Aracın Plakası
 • Araç Modeli
 • Plaka No
 • Araç Markası
 • Aracın Yaşı
 • Aracın Kullanım Şekli
 • Ruhsat Tescil Tarihi

Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesiyle sistem araç ve sürücü hakkındaki bilgileri inceleyerek kasko fiyat sorgulamasını gerçekleştirmektedir. İnternet üzerinden yapılan bu sorgulama sonucu doğru kasko fiyatı belirlenir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER