Düzensiz Adet Görme ve Nedenleri?

Düzensiz Adet Görme ve Nedenleri?

/
/
26 görüntüleme

Normal bir adet kanaması düzeni olan bir kadın ortalama 28 günde bir (bu süre bir adet kanamasının başladığı ilk günden, diğer adet kanamasının başladığı ilk güne kadar geçen süredir) kanama görür ve bu kanama 3-7 gün arasında devam eder. İlk günlerde nispeten daha fazla olan kanama yavaş yavaş azalarak en geç 7 günde tamamen biter. Tüm bu adet dönemi boyunca kadın ortalama olarak 40 mililitre kan kaybeder. Bazı kadınlarda ek olarak iki adet kanamasının ortasına denk gelen yumurtlama döneminde birkaç damla süren lekelenme tarzında kanama olabilir.

Düzensiz Adet Ne Demek?

Bu kadınlarda yumurtlama esnasında oluşan bu kanama her ay tekrar eder ve normaldışı bir durum olarak kabul edilmez.

Yukarıda anlatılan düzenden her sapma düzensiz kanama olarak tanımlanır. Her düzensizlik tipinin kendine özgü nedenleri ve tedavi şekilleri olduğundan tanı koyma aşamasında kadının doktoruna düzensizliği iyi tarif edebilmesi çok önemlidir.

Üreme çağında olan ve aktif cinsel yaşamı olan bir kadında düzensiz kanamanın en sık görülen nedenlerinden biri gebeliğe bağlı oluşan sorunlardır. Bu nedenle düzensiz kanaması olan bir kadında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı’nın size soracağı ilk soru muhtemelen “gebelik söz konusu olabilir mi?” olacaktır. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor olsanız dahi bu yönde incelemeler çoğu durumda yapılır.

Adet kanaması düzensizliklerinde diğer önemli bir etken de tiroid bezi hormonlarının eksik veya fazla olmasıdır. Bu hormonların azlığı veya fazlalığı durumunda adet kanaması düzeni sıklıkla bozulur.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

1 Yorum

  1. Yapılan bütün istatisliklere göre ilişkiye giren kadınların % 80 -90 bilinçsiz gebe kalır . Eğer bir ilişkide gebe kalmak istenmiyorsa muhakak önceden önlem alınmalıdır . Gebelikten korunma yöntemlerinden ilki hap ‘tır her gün düzenli olarak alınmalıdır bu güvenli korunma yönemidir adet gününden 5 gün sonra tekrar kullanılmaya başlanır . İkincisi aylık iğnelerdir düzenli olarak ayda bir kez enjeksiyon uygulandıgında gebe kalma riski azalır ama enjeksiyonların düzenli yapılması gerekmektedir ve daha bir çok yöntem Üç Aylık İğne,Deri Altı Kapsülleri ,Rahim İçi Araç,Kondom (Prezervatif, Kılıf, Kaput),Diyafram,Kadın Kondomu,Spermisitler (Sperm Yok Ediciler) ,Kadında Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu) bu yöntemlerin hepsi öncesinde alınmalıdır .

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine