Doğum Sonrası Adet Regli Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Adet Regli Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

/
/
10 görüntüleme

Doğum Sonrası Adet Regli Düzensizliği Nedenleri ve Tedavisi

Doğumdan sonraki dönem olarak adlandırılan lohusalık döneminde adet döngüleri doğum öncesinde olduğu kadar düzende olmayabilir ve adet kanamaları olduğundan ağır gerçekleşebilir. Bu sorun kişiye göre değişebilir. Doğumdan sonra adetin başlangıç tarihi de değişiklik göstermektedir.

En çok Kısmen geç gelen postpartum kanaması asıl konu olan doğumdan sonra adet düzensizliğiyle karıştırılmaktadır. Doğum eylemi sonrası rahmin normale dönmesi aşamasında yaşanan bazı kanamalar 6 haftaya kadar sürdüğü gözlemlenmiştir.

Doğum sonrası adet kanamaları düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

Doğum sonrası görülen adet düzensizliğinin başlıca nedeni olan gebelikte yaşanan hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik sonrası vücudun hormon dengesinin sağlaması bir kaç ay alabiliyor. Bu dönemde regl başladıysa adet kanamaları düzensiz ve fazla olabiliyor.

Yumurtalıktan dışarı çıkması yani tıbbi adıyla ovülasyon doğumdan sonra en geç 28 gün içinde emzirmeyen anneler için geçerli olup gerçekleşebilir ve bu da istenmeyen ikinci bir gebeliğe sebep olabilir. Emziren anneler 6 aya kadar ovülasyon geçirmeyebilir. Kısacası hormonal dengesizlikler neden oluyor denebilir.

Doğum sonrası adet kanamaları düzensizliğinin belirtileri ve tedavisi nedir?

Doğum sonrası adet kanamalarına ait olan düzensizlik Anne tarafından belirlenir kimi zaman ağır ve hafif seyreden adet kanamaları kimi zaman ise çok az miktarda geldiği için amenore (adet yokluğu) sanılabilir. Tedavisi noktasında ise hamilelikle bozulan vücut hormon dengesi zamanla eski haline dönecektir.

Bu dönemde anneyi psikolojik olarak rahatlatmak ve belirtilere yönelik tedavi uygulamak en iyi tercih olacaktır. Ağır olan vakalarda emzirmeyen anneler için doğum kontrol hapı gibi hormon dengesini sağlayacak ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilmektedir. Emziren kadınlar ise doktordan alınacak kişisel diyetler ile beslenme dengesini sağlayarak bu dönemi rahat bir şekilde geçirmesi mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine