Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları

/
/
29 görüntüleme

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları

İştahsız çocuklarda karşılaşılan iştahsızlık sorunları, bazılarında yemek yemeyi reddetme durumu ortaya çıkan sağlık problemleri, ortaya çıkan psikolojik sorunları ya da anne ve babanın yanlış yönlendirmeleri sebebi doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. İştahsız Çocuklar genellikle diş çıkarma dönemlerinde, ishal olduklarında ateşli hastalıklara maruz kaldıklarında yemeyi daha çok reddederler. Anemi yani halk dilinde kansızlık, bağırsak parazitleri ve benzeri sağlık sorunları nedeniyle de iştahsızlığı artıran sorunlar mevcuttur.

Çocuklardaki iştahsızlık hangi sebeplerden dolayı meydana gelir?

Yemek seçen çocuklarda, hareketli çocuklarda, iştahlı olup buna rağmen yemek yeme konusunda aile tarafından baskılanan çocuklar, yemeğe karşı direnç gösterip kaçma eğiliminde olan çocuklar, içine kapanık çocuklarda daha çok meydana gelen bu olayın farklı nedenleri vardır. Her çocuğun kişisel bir nedeni olabilir fakat en çok aile faktörü ve kalıtım neden oluyor.

Dikkat dağınıklığı yemek yemeye odaklanamama, doğru beslenme eğitimi verilememesi, yemek sunumunun hatalı olup aynı tür yemekler pişirilmesi, çocuğun fast-food tarzına alıştırılarak ev yemeklerinden soğutulması çocuklardaki iştahsızlığı artıran nedenlerdendir. Bağırsak paraziti, mide ülseri, gastrit, akalazya, kalazya gibi beslenme bozukluklarına sahip olan çocuklardaki belirtiler iştahsızlık olduğundan, iştahsızlık ileri derecedeyse ve bazı belirtilerde eşlik ediyorsa doktora muayene ettirmekte fayda vardır.

Çocuklardaki iştahsızlık için çözüm yolları nelerdir?

Aile bireyleri kendi arasında toplanarak bu soruna kendi ailesine göre çözüm aramalıdır. Çocukların yemek yemeye teşvik edilmesi en temel çözüm yoludur. Ailecek iştahsız olan çocuğa yemekler tanıtılarak iştahsız çocuğun aklındaki soru işaretleri giderilmeye çalışılır. Yemeğin sunumu daha özelleştirilerek iştahsız çocuğun yemeğe ön yargı ile yaklaşması engellenir.

Ödül sistemi kullanılarak yemek yeme konularında eğitim sıklaştırılmalıdır. Büyük porsiyonları küçülterek küçük porsiyon halinde sunmak iştahsız çocuğun gözünü korkutmayacaktır. Halen iştahsızlık devam ediyorsa bir doktora başvurarak tetkikler yaptırmak ve başka bir rahatsızlığın eşlik etmediği hususunda netliğe varmak doğru yol olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda İçe Kapanıklığının Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine