Çocuklarda İçe Kapanıklığının Nedenleri

Çocuklarda İçe Kapanıklığının Nedenleri

/
/
20 görüntüleme

Çocuklarda İçe Kapanıklığının Nedenleri

Çocuklarda İlk 5 yaş yani 0-5 yaş arası dönem birçok kuramcıya, özellikle de Freud’a göre sosyal ve cinsel kimliğin oluştuğu dönemdir. Yani bebeklerde ilk beş yaş psiko-sosyal gelişimin temellerinin atıldığı evredir. Özellikle sosyal öğrenme kuramcısı Ban Dura’ya göre, sosyal öğrenme ile elde edilen bir takım davranışlar vardır ve bu davranışlar bir rol modeli edinerek kazanılmış davranışlardır. Tüm bu düşüncelerden yola çıkarak şu sonuca varılabilir.

Çocuğun kişilik gelişimini aile belirler…

İlk beş yaş da ki rol modellerimiz anne ya da babamızdır. Rol modelleri ne derece doğru olursa, kazanılan davranış modeli o derece sağlıklı olur. Çocuklarda korkaklık, yaramazlık, yalancılık, içe kapanıklık vb. durumlar ilk 5 yaş da elde edilmiş ve kazanılmış davranışlardır. Özellikle, çocuklarda içe kapanıklığın nedenleri, türlü türlü sebeplere dayanır.

  1. Aşırı korumacı ebeveyniler, bağımlı ve evhamlı ebeveyniler
  2. Baskıcı ve dominant ebeveyniler
  3. Ebeveyinlerin saldırgan tutumları ve şiddet dolu davranışlar sergilemesi (Çocuğa karşı ya da birbirlerine karşı)
  4. Çocuğun model aldığı otorite figürünün içe kapanık olması ve çocuğun onu taklit etmesi
  5. Çocuğun öz güveninin kaybetmesine neden olacak, kendisine değersiz hissetmesine neden olacak bir takım davranışların sergilenmesi

Tüm bu nedenlerden dolayı çocuk dış dünyadan kopar çünkü korkar. Çünkü kendisine güvenini kaybetmiştir. Çünkü kendisini değersiz hisseder… Tüm bu çünkü neticesinde kendi iç dünyasına yönelen, sosyalleşmeden uzak, yalnız, depresif ve asosyal bireyler yetişebilir. Ancak çocuklarımızı bağımsız büyütüp, onları cesaretlendirirsek, onlara demokrat bir şekilde yaklaşabilirsek kendisini sevecek ve kendisine güvenecektir. İçe yönelmek yerine, dış dünyaya dönecek, insanlarla kaynaşıp, sosyalleşecektir. İleride sosyal ve başarılı bir birey olacak olan bu çocuklar şiddetten ve baskıdan uzak tutulmalı, destek görerek büyütülmelidir. Adil davranılmalı, özgürlüklerinin sınırlarına özen gösterilmelidir. Çocuk oldukları için her şeyden korumaya çalışmak, pamuklar içerisine sararak yetiştirmeye çalışmak, maalesef ileriki hayatları için son derece sakıncalı davranışlardır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine