Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalıdır?

Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalıdır?

/
/
32 görüntüleme

Estetik burun ameliyatını kim yapmalıdır? Plastik cerrah mı yoksa Kbb uzmanı mı burun ameliyatını yapmalıdır? Ben plastik cerrahım, ama bu konuda size mutlaka plastik cerrahiye bu ameliyatı olun kbb uzmanına bu ameliyatı olmayın diyemem, estetik burun ameliyatını dünyada çok iyi yapan Kbb uzmanları da var,Plastik Cerrahlar da var.

Ameliyatını Kim Yapmalı?

burun-estetigi-ameliyatini-kim-yapmalidir

Aslında şöyle bir fark var arada, Plastik Cerrahi’de biz 6 sene eğitim alıyoruz alınan bu eğitimin içerisinde çok büyük oranda bu ameliyatların eğitimini alıyoruz. Kbb uzmanları bu şekilde eğitilmiyorlar, genellikle poliklinik ağırlıklı (yani asistanlıklarında cerrahi eğitim açısından oldukça zaman problemleri oluyor birçok Kbb uzmanı arkadaşım var sonuçta bildiğim bir süreç) bir eğitimleri var. Bu eğitimlerinde pek estetiğe yer yok açıkçası. Yani bir kulak burun boğaz uzmanının iyi estetik ameliyat yapabilmesi için uzmanlığından sonra kendisini çok iyi eğitmesi ve geliştirmesi gerekmektedir. Tabii bu genellemelerin haricinde kalan klinikler de vardır, ayrıca Estetik Plastik Cerrahi eğitimi de her yerde aynı değil . Sonuçta demek istediğimrinoplasti  iki bilim dalının da ilgi alanına giren bir cerrahidir. Dünyada pek böyle bir tartışma yok aslında. Sanırım Türkiye’de yapılan estetik operasyonların ağırlıklı miktarının rinoplastiler olması nedeniyle böyle bir çekişme oluyor olabilir.

Burun Estetiği Ameliyatını Kim Yapmalıdır? 

Bu alınacak eğitim Türkiye şartlarında ne kadar mümkün onu da bilemiyorum, ama çok iyi ameliyat yapan Kbb uzmanları daha çok yurtdışında kendilerini geliştirebilirler diye düşünüyorum. Eğer siz olsanız kime ameliyat olurdunuz sorusuna ben burnumu ameliyat ettiricek olsam tabii ki eğitimlerini bildiğim Plastik Cerrahlara ameliyat ettirirdim.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine