Bronşit Nedir Kısaca

Bronşit Nedir Kısaca

/
/
47 görüntüleme

Bronşit Nedir Kısaca, Bu yazımızda sizlerle “bronşit nedir, bronşit belirtileri nelerdir, bronşit tedavisi nelerdir” sorularının cevaplarını sizlerle paylaşacağız. İlk olarak bronşitin ne olduğuna değinelim.

Bronşit, akciğer hava yollarının (bronşların) iltihaplanması sonucu orta çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle mikrobik temellidir. Bazı hastalarda bronşitin alerjik hastalıklardan meydana geldiği de uzmanlarca söylenmektedir.

Bronşit Hakkında Bilgi

Bronşit hastalığı, akut bronşit ve kronik bronşit olarak iki sınıfa ayrılmaktadır.

Akut bronşit hastalığı, birden ortaya çıkan ve uzun sürmeyen bir hastalıktır. İlaçlara ve doktorların uygulayacağı farklı tedavilere akut bronşit daha çabuk tepki vermektedir. Akut bronşit genel olarak birkaç gün sürüp iyileşmektedir. Bazı hastaların haftalarca akut bronşitle birlikte öksürük problemiyle de uğraşmak zorunda kaldığı bilinmektedir.

Akut bronşit genellikle virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. Gribe yol açan virüslerin akut bronşiti de tetiklendiği bilinmektedir.

bronsit-nedir-kisaca

Akut bronşit genellikle antibiyotikler yardımıyla iyileşebilir. Bazı durumda antibiyotikler hastalığı tedavi edememektedir. Bu durumlarda doktorun önerdiği farklı tedavi yöntemleri devreye girer.

Kronik bronşit ise, kronik bronşit uzun bir süre etkili olan ve ilerde sürekli tekrarlayan bir hastalıktır. Kronik bronşit genellikle sigara içen insanlarda daha sık görülmektedir. Toksik gazlar, sigara dumanı ve hava kirliliği gibi faktörler kronik bronşiti ortaya çıkarmaktadır.

Akut ve kronik bronşitin belirtileri ise şunlardır:

  • Öksürük,
  • Mukus, (Balgam)
  • Salgı ( şeffaf, sarı, yeşil, beyaz, grimsi)
  • Sürekli kendini yorgun hissetme,
  • Yüksek ateş ve titreme,
  • Göğüs kafesinde daralma hissetme,
  • Hasta kendini huzursuz ve sıkıntılı da hissedebilir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine