Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

/
/
17 görüntüleme

Boğaz ağrısı insanların yaşam kalitelerini düşüren, beslenme düzenlerini bozan ve ciddi sağlık sorunlarına neden olan rahatsızlıklardan birisidir. Boğaz ağrıları genellikle üst solunum yollarının düzenli çalışmamasından ya da vücuttaki bir enfeksiyonun varlığından kaynaklanır. Bu enfeksiyonlar vücuttaki birçok rahatsızlığın habercisi de olabiliyor. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak ise verilebilecek birçok cevap seçeneği bulunuyor.

Toplum içerisinde boğaz ağrısına ne iyi gelir bal limon seçeneği ilk olarak akla gelen yöntemlerden birisidir. Oldukça kolay hazırlanıyor olması ve etkisinin güçlü olmasından dolayı özellikle yaşlı insanlar boğaz ağrısı söz konusu olduğunda en etkili yöntemlerden birisi olan bal ve limonu tercih ederler. Kaynamış su içerisine bir miktar bal ve limon suyu ilave ederek boğaz ağrısı için güzel bir karışım elde edilebilir. Elbette daha şiddetli boğaz ağrılarında ilaç kullanılması gerekebilir ve bu durumda boğaz ağrısına ne iyi gelir ilaç sorusunun cevabı aranır. İlaç kullanımı için de ilk olarak yaşanılan boğaz ağrısının sebebini bilmek ve bu yönde ilaç kullanmak gerekir. Çünkü farklı sebeplerden dolayı meydana gelen boğaz ağrısının tedavisi de farklı ilaçlarla sağlanır.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm arayanlar için evde uygulanabilecek farklı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunuyor. Çeşitli bitiklerin karıştırılması ve kaynatılarak suyunun içilmesi gibi uygulamalar ile de boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Bu konuda akla gelen seçeneklerden birisi süt olabilir. Süt içerisindeki mineraller ve vitaminler boğazın yumuşatılmasını sağlayarak ağrıların hafifletilmesini sağlar. Boğaz ağrısına ne iyi gelir süt ile tercihini yapan ve süt tüketen kişiler kısa sürede boğaz ağrılarından kurtulabilirler. Bunun dışında boğaz ağrısına ne iyi gelir ekşi olan besinler ile de kalıcı çözümler bulunabilir. Limon ve greyfurt gibi ekşi besinler tüketerek ya da sularını içerek boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Karabiber ile balın birleşiminden meydana gelen mucizevi karışım özellikle kış aylarında sürekli olarak  karşılaştığımız üst solunum yolları ile ilgili hastalıklarda rahatlıkla kullanılıyor. Boğaz ağrısına ne iyi gelir bal karabiber seçeneği bu nedenle birçok kişinin tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Bu karışımın en önemli özelliği ise etkisini anında gösteriyor olmasıdır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemlerle de boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Bu konuda da bitkisel olarak farlı kürler ya da besinlerden yararlanılabilir. İlk olarak C vitamini açısından zengin olan meyvelerin tüketilmesinin boğaz ağrısına fayda sağladığını söyleyebiliriz. Bunun yanında adaçayı, nane çayı ve zencefil çayının da boğazdaki ağrıyı kestiğini belirtmekte fayda bulunuyor.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sirke seçeneği ile de kısa sürede boğazlarınızda yaşanan ağrılardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Vücuttaki bakterilerle savaşma özelliğine sahip olan elma sirkesi tüketerek kısa sürede boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür. Ayrıca boğaz ağrısına ne iyi gelir evde konusunda daha farklı seçeneklerin bulunduğunu da belirtelim. Yaşanan ağrının artmasına neden olan etkenlerden birisi susuzluk olduğu için sıvı miktarına dikkat etmek ve bol su içmek gerekiyor. Ayrıca bir miktar suya ilave edilen tuz karışımı ile birlikte gargara yaparak da vücuttaki bakteri ve mikroplardan arınabilir ve boğaz ağrılarınıza kısa sürede veda edebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Bal Limon

Bağışıklık sitemi başta olmak üzere insan vücudunda birçok faydası bulunan bal ve limon karışımı ile elde edilen çayı tüketmek boğaz ağrısına birebir gelen uygulamaların başında yer alıyor. Boğaz ağrısına ne iyi gelir bal limon karışımı sayesinde birkaç kullanım sonrasında boğaz ağrısından kurtulmak mümkündür. Üstelik bu karışımı hazırlamak oldukça kolaydır. Boğazda yaşanan ağrının giderilmesi için ilk olarak bir kap içerisine bir miktar su koyulur ve sonrasında içerisine 2 tatlı kaşığı kadar bal ilave edilir. Karışımın güzel bir şekilde suyun biraz ısınmasa kadar beklemesi gerekiyor. Sonrasında ise bal ve su karışımına 2 çorba kaşığı kadar limon ilave ederek rahatlıkla tüketilebilir. Ancak boğaz ağrısı için birebir tedavi seçeneklerinden birisi olan bal ve limon karışımını hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir püf noktası bulunuyor. Suyun kesinlikle kaynamaması çok önemlidir. İstenilen verimi almak ve boğazda yaşanan ağrıdan kurtulmak için suyun çok kaynamaması, hatta çok fazla ısınmaması gerekir. Aksi halde sıcak su içerisine ilave edilen bal farklı etkiler yaratır. Bu nedenle ideal sıcaklık  suyun ılıdığı aşamadır. Böylece boğazda yaşanan enfeksiyon ya da tahribattan kaynaklanan ağrı ortadan kaybolur ve bunun yanında bağışıklık sistemi de güçlendirilmiş olur.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İlaç

Boğaz ağrıları genellikle başlangıç dönemlerinde çok şiddetli değildir ancak tedavi edilmediğinde oldukça ileri boyuta gelerek kişilerin sıkıntılı zamanlar geçirmelerine neden olabilir. Bu durumlarda bitkisel tedaviler tercih edilebildiği gibi ilaç tedavileri de uygulanabilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir ilaç konusunda ilk olarak boğaz ağrısına neden olan etkenlerin tespit edilmesi ve buna uygun ilaçlarla tedavinin yapılması sağlanmalıdır. Aksi halde gereksiz yere ilaç kullanımı yapıldığı gibi bunun yanında farklı sağlık sorunları ile de karşılaşılabilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelen ilaçlar ile ilgili olarak piyasada bulunan birçok farklı özelliklerdeki ilacın bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer yaşanan ağrı virüs kaynaklı ise hafif üst solunum yollarına etki eden ilaçlarla bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak eğer ağrının nedeni bakteri kaynaklı enfeksiyonlar ise bu durumda uygun antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunun dışında çeşitli nedenlerle  boğaz bölgesinde yaşanan tahribatların giderilmesi için boğazı yumuşatıcı pastiller kullanılabilir. Ayrıca yine boğazın temizlenmesini ve ağrının ortadan kaybolmasını sağlayan garagaralardan da yararlanılabilir. Ancak yeniden üstünü çizerek belirtmek gerekiyor ki her boğaz ağrısı birbiri ile aynı değildir ve her hastalığın altında farklı nedenler olabilir. Bu nedenle ilaç kullanımı gerektiği zaman ağrıya neden olan etkeni tespit ettikten sonra ilaç alınması önerilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm

Boğaz ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm arayanlar için birbirinden farklı tarifler yer alıyor. Bitkisel ürünlerden yararlanarak hazırlayabileceğiniz kürler ile boğaz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu konuda tercih edilen kürlerden birisi nane ve limon çayıdır. Nane limon sadece boğazda yaşanan ağrıların hafifletilmesini ve giderilmesini sağlamıyor aynı zamanda kış aylarında sıklıkla karşılaşılan nezle ve girip gibi rahatsızlıkların da daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Boğaz ağrısına kesin çözüm olarak yapılan nane limon çayı için nane, limon ve su yeterlidir. Bu karışımı elde etmek için ilk olarak bir limonun suyunun bir bardak ya kap içerisine sıkılması gerekiyor. Sonrasında limonun kabuklarını farklı bir kapta az miktarda su ile kaynatmak gerekiyor. Suyun kaynadığından emin olduktan sonra ise suya nane ekleyerek işleme devam edebilirsiniz. Burada kullanacağınız nanenin tercihini kuru ya da taze olarak belirleyebilirsiniz. Eğer kuru nane kullanacaksanız 1 çay kaşığı yeterli olurken, taze nane kullanacaksanız 4-5 dal yeterli olacaktır. Karışımın demlenmesini bekledikten sonra süzerek ayrı bir kaba alabilir ve içerisine sıktığınız limon suyunu ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz. Kısa süre içerisinde boğaz ağrınızın hafifleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Süt

Boğaz ağrısına ne iyi gelir süt seçeneği de boğaz ağrısını gidermenin yollarından birisidir. Ancak sütün kendi başına birebir etkisinin olduğunu söyleyemeyiz. Süt birçok konuda insan sağlığına yarar sağlayan besinlerden birisidir ancak farklı bitkisel ürünlerle kullanıldığında daha fazla etki göstererek boğaz ağrılarından kurtulmak için güzel bir seçenek olabilir. Normal şartlarda sütün tek başına kullanılması kişilerin boğazlarından ılık bir sıvının geçiyor olmasından dolayı yaşanan tahribatı az da olsa azaltır ve ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Boğaz ağrısına süt iyi gelir mi derseniz ilk olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi sütün yanına yardımcı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Kaynamış ve ılımış bir bardak süt içerisine bir miktar karabiber ve zerdeçal tozu ilave ederek sütün etkisini arttırabilir ve boğaz ağrısından kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde uzun yıllardan bu yana boğaz ağrısı için süt ile birlikte kullanılan başka bir besin de baldır. Ilık süt içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal ilave ederek hem lezzetli bir içecek oluşturabilir, hem de boğaz ağrısına hızlı bir çözüm üretebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde

Boğaz ağrısı çeken kişilerin evde kendilerince yapabilecekleri uygulamalar da bulunuyor. Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm ile ilgili akla gelen ilk seçenek kekik çayıdır. Kekik çayının en önemli özelliği ise etkisini kısa sürede gösteriyor olmasıdır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde sorusunun cevabı olarak kekik cevabını tercih etmek isteyen kişiler bir fincan suyu kaynatıp içerisine kuru kekik atarak süzdükten sonra karışımı gargara yaparak kullanabilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde kadınlar kulübü grupları içerisinde kekik dışında birbirinden farklı seçeneklerin ve tariflerin olduğunu söyleyebiliriz.

Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri sayesinde boğazlarında ağrı yaşayan kişiler kısa sürede ağrılarından kurtulabilirler. Boğaz ağrısı ne iyi gelir evde tedavi seçeneklerinden birisi de papatya çayıdır. Birçok konuda fayda sağlayan papatya çayının birkaç kez kullanılması bile boğaz ağrısını kısa sürede giderebiliyor. Ayrıca evde karbonat ve tuz ile yapılan karışım sayesinde de boğaz ağrılarından kurtulmak mümkündür. Bunun dışında karanfil de boğaz ağrısı için birebir gelen bitkilerden birisidir. Karanfil kullanımı farklılık gösterebiliyor. İsterseniz karanfili birkaç parça çiğnemek suretiyle kullanabilir, isterseniz de karanfili su içerisine atarak gargara yapabilirsiniz. Bebeklerde boğaz ağrısına ne iyi gelir evde sorusunun cevabı ise yetişkinlerde olduğu gibi çok seçenekli değildir. Oldukça hassas olan bebeklere tuzlu su vererek bebeklerin boğaz ağrılarından kurtulması sağlanabilir. Aynı şekilde burna tuzlu su damlası da uygulanabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Bal Karabiber

Boğaz ağrısı için yıllardır tercih edilen evde tedavi yöntemlerinden birisi bal karabiber karışımıdır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir bal karabiber yöntemini kullanan kişiler çok kısa sürede boğaz ağrılarından kurtulabilirler. Karışımın evde hazırlanması da oldukça basittir. Karışımının isminden de anlaşılacağı gibi ihtiyaç olan malzemeler bal ve karabiberdir. Bir yemek kaşığı balın içerisine bir tutam karabiber atarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yaptığınız karışımın daha etkili olması için içerisine bir miktar da limon suyu ilave edebilirsiniz. Bal karabiber karışımını gün içerisinde birkaç kez tekrar edebilir ve boğaz ağrılarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bal limon karışımı boğaz ağrısının yanı sıra diğer üst solunum yolları rahatsızlıklarının tedavi edilmesi için de oldukça etkilidir. Bunun dışında bal ve karabiber içerisindeki maddelerden dolayı kişilerin bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesini sağlıyor.

Bal karabiber kullanımında dikkat edilmesi gereken tek nokta ise karabiberin alerjik etkisinin olduğudur. Birçok insanda bal karabiber karışımı rahatlıkla tüketilebiliyor ancak bazı kişilerde karabiber alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor. Bu nedenle bu karışımı tüketirken herhangi bir alerjik etki fark eden kişilerin bal karabiber kullanımına ara vermeleri gerekebilir. Eğer kullanım sırasında karabiberin herhangi bir alerjik etkisi çıkmıyorsa bal karabiber karışımını çocukların boğaz ağrısını kesmek için de kullanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Bitkisel

Boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili olarak evde yapılabilecek tedavilerden birisi bitkisel çaylar tüketmektir. Bu konuda boğaz ağrısı denildiğinde ilk akla gelen çay ise adaçayıdır. Boğazı yumuşatma özelliğine sahip olan adaçayı sayesinde boğaz ağrısı hafifletilebilir. Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği olan adaçayı sayesinde diğer üst solunum yolları için de bitkisel tedavi uygulanmış olur. Adaçayını demledikten sonra direkt olarak tüketebileceğiniz gibi içerisine bir miktar bal ve limon da ekleyerek kullanabilirsiniz. Bogaz agrisina ne iyi gelir bitkisel çözüm tedavi seçeneklerinden birisi olan adaçayı kullanımında dikkat edilmesi gereken konu çayın hazırlanışı sırasında suyun asla kaynatılmaması gerektiğidir. Suyun belirli bir sıcaklığa gelmesi demleme için yeterlidir. Ancak adaçayı kullanarak gargara yapılacaksa o zaman adaçayının içinde bulunduğu suyu kaynatabilirsiniz.

Bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan seçeneklerden birisi de limon suyu, tuz ve karabiberden oluşan karışımdır. Ancak bu karşımı içerek değil gargara yaparak kullanmak gerekiyor. Gün içerisinde birkaç kez karışımla gargara yaparak boğaz ağrısını hafifletebilirsiniz. Bebeklerde boğaz ağrısı için bitkisel çözüm konusu olduğunda çok fazla seçenek bulunmuyor. Bebeklerde boğaz ağrısına bitkisel ne iyi gelir denildiğinde uygulanabilecek birkaç yöntemden birisi zencefildir. Güvenli bir bitki olan zencefili çocukların yaşına göre suya ya da bala karıştırılarak verilebilir. Aynı zamanda zencefil birçok eczanede pestil olarak da bulunduğu için bu şekilde de çocukların boğaz ağrısını kesmesi adına kullanılabilir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?  Sirke

Boğaz ağrısına ne iyi gelir sirke uygulaması ile de boğaz ağrılarından kısa sürede kurtulmak mümkündür. Boğaz içerisinde olan bakteriler ağrıya neden olduğu için sirke içerisindeki asit özelliğinden dolayı boğazdaki bakterilerin yok edilmesini sağlayarak yaşanan boğaz ağrısını hafifletir. Aynı zamanda güzel bir balgam söktürücü olarak kullanılabilen sirke bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesini sağlıyor. Boğaz ağrısına iyi gelen sirke çeşidi ise asıl olarak elma sirkesidir. Diğer sirkeler de benzer özellikli taşır ancak elma sirkesi boğaz ağrısı için daha etkilidir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir elma sirkesi söz konusu olduğunda tercih edilebilecek farklı uygulama metotları bulunuyor. Öncelikli olarak elma sirkesi su ve bal ile birlikte kullanılabilir. 1 bardak su içine iki tatlı kaşığı sirke ve biraz bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Gün içersinde 3 kez bu uygulama tekrar edilebilir. Boğaz ağrısını geçirmek için elma sirkesi ile ilgili bir diğer yöntem ise sirke ile birlikte bal, limon ve acı biberdir. Sıcak su içerisine bir miktar bal, biraz limon suyu ve elma sirkesi ilave ederek güzel bir karışım elde edebilir ve boğaz ağrınızı geçirmek için rahatlıkla tüketebilirsiniz. Son olarak elma sirkesini bal ile birlikte herhangi bir başka bitkisel ürün ya da su karıştırmadan da kullanabilirsiniz. 4 yemek kaşığı bala 4 yemek kaşığı sirke ilave ederek etkili bir karışım elde edebilirsiniz. Bu karışımı da günde 5-6 kez bir çorba kaşığı tüketebilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine