Bebekler Ne Zaman Konuşur,Bebekler Konuşmaya Ne Zaman Başlar

Bebekler Ne Zaman Konuşur,Bebekler Konuşmaya Ne Zaman Başlar

/
/
14 görüntüleme

Bebeklerin Dil Gelişimi Ve Tamamlanma Süreçleri

Bebekler konuşmaya ne zaman başlar sorusu hemen hemen çocuk sahibi olan her ailenin merak ettiği konular içerisindedir. Her bebek zaman dilimi farklı da olsa belirli bir yaşta temel sesleri çıkartmaya başlamaktadır. Bebeğin tamamen konuşma sürecine geçmesi için, farklı zaman aralıkları gerekebilir. Aileler tarafından yakından takip edilmesi gereken bu süreçte bebeklerin konuşma yetileri gözlemlenerek dil gelişimi takip edilmelidir.

Temel Sesler ve Anlaşılmaz Sözcükler

“Bebekler konuşmaya ne zaman başlar?” sorusunun ilk yanıtı anlaşılmaz sesler ve sözcüklerdir. Bebekler temel sesleri ve anlaşılmaz sözcükleri 3-15 ay aralığında seslendirmeye başlamaktadır. Daha çok sessiz harflerin çıkarıldığı bu dönemde, taklit etme tekniği ile dil gelişimi kazanırlar. Anne ve babanın yükselip alçalan ses tonlarını taklit ederek bebek kendine bir dil tekniği oluşturmaktadır. Kız yada erkek bebekler aynı yöntemi kullanarak anlamsız dan anlamlı ya doğru sesler çıkarmaya başlarlar.

Akıcı Konuşma ve Anlamlı Sözcükler

“Bebekler konuşmaya ne zaman başlar?” sorusunun bir diğer yanıtı, akıcı konuşma ve anlamlı sözcüklerin kullanımı ile ifade edilmektedir. Gerçek konuşma ve akıcı sözcük kullanımı bebeklerde 18-50 ay aralığında tamamlanan bir süreci temsil eder.

Anlamlı konuşma ve akıcı sözcük kullanımı ortalama oranlar ile bir yaş bebeklerde yüzde yirmi beş, iki yaş bebeklerde yüzde elli, üç yaşta yüzde yetmiş beş ve dördüncü yaşta yüzde yüz oranında sağlanır.

Ayına girmiş bir bebek sese yanıt verebilecek sesler çıkartabilmelidir. 9. Ayda ismi ile seslenilen bebek cevap verme yetisini kullanabilir halde olmalıdır. 12. Ayına girmiş bir bebek çokça anlamsız söz kullanmalı ve bu sesleri çıkarabilmelidir. Bebeklerde okul öncesi dil gelişimi sıkıca takip edilerek ebeveynler tarafından bilinçli egzersizler ve soru cevaplar ile dil problemleri erken yaşta fark edilerek tehlike içeren bir durum olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Uyutma Yöntemleri, Müzik Eşliğinde Bebek Uyutma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine