Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir?

Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir?

/
/
17 görüntüleme

Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir sorusu sağlık sigortası yaptırmak isteyenlerin cevap aradığı konulardan biridir. Özel sağlık sigortasını yaptıran kişiler sağlık ile ilgili olan işlemlerini kısa zaman içinde sonuçlandırır. 

Sigortalılar, kendi istedikleri sağlık kuruluşlarında hizmet alabilir. Bu yüzden özel sağlık sigortaları daha fazla tercih edilmektedir. Sağlık sigortaları, erken yaşta ve sağlıklıyken yapıldığında kapsamını genişletmektedir. Özel sağlık sigortalarının iki teminatı bulunur. Bunlar; yatarak tedavi teminatı ve ayakta tedavi teminatıdır. Sizler için faydalı olduğunu düşündüğümüz bir diğer yazımız ise Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir?

Günümüzde en fazla merak edilen sorulardan biri de Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir olmaktadır. Ayakta tedavi teminatları doktor muayene, ilaç, tanı birimleri, tahliller, röntgen, MR, sintigrafi, tomografi, fizik tedavi giderleri, görüntüleme hizmetleri, labarotuvar hizmetleri, rutin kontroller, diagnostiktir. 

Doktor muayene de Sağlık Bakanlığı'ndan çalışma ruhsatı verilmiş olan hastane, klinik ya da özel muayene de doktor tarafından yapılmış olan muayene giderlerini karşılamaktadır.

Doktorların teşhis ve tedavi amacı gerekli gördüğü ve tazminat formunda belirtilen durumlarda ilaç giderlerini karşılar. Ancak, reçetesiz ve küpürsüz alınmış olan ilaçları karşılamaz. Hastalığın teşhisi için gerekli görüldüğü laboratuar, radyoloji, kardiyoloji ve nükleer tıp gibi tanı birimlerinin giderlerini karşılamaktadır. 

Tedavi için gerekli görüldüğü zaman tahlil, röntgen gibi giderlerin uygulanabilmesi için ilaç, anestezi ve doktor ücretini karşılar. Sigortalı kişilerin rutin kontrolleri, aşıları ve ön tetkikleri, alerji için tanı, göz muayenesi, menopoz ve osteoporoz için doktor tarafından istenmiş olan check- up amacı ile yapılan tetkikleri karşılamaktadır. 

Dolayısıyla Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir sorusunun en kolay cevabı hastanede yatmaya gerek görülmeyen rahatsızlıkların hastane sürecidir diyebiliriz.

Ayakta ve Yatarak Tedavi Arasındaki Farklar Nedir?

Hastalık tedavileri için, herhangi bir cerrahi uygulama veya hastanede yatış gerekli ise kullanılmış olan teminat yatarak tedavidir. Sigorta şirketleri tarafından oluşan masrafları poliçede belirtilmiş olan yatarak tedavi limitinde karşılamaktadır. 

Ayakta tedavi teminatlarıysa, genellikle sağlık sigortasının poliçesinde belirtilen özel ve genel şartlar dahilinde yatarak tedavilerin kullanılmadığı zamanlarda bu teminat devreye girmektedir. 

Ayakta tedavi teminatında sigortalı olan kişi, tedavi masrafının belli bir bölümünü katılım ücreti olarak öder. Teminatın katılım oranı sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir. 

Sigortalı olan kişinin doktor, tahlil, röntgen, MR, tomografi, ilaç, koruyucu hekimlik, fizik tedavi ve çocukluk aşıları gibi birden fazla masraf bu sigorta tarafından karşılanır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine