Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

/
/
24 görüntüleme

Son yıllarda çok sayıda kişi tarafından tercih edilen özel sağlık sigortalarından, Ayakta Tedavi Teminatı Nedir ve hangi avantajları sağlamaktadır konusunu inceleyeceğiz. Devlet hastanelerini tercih etmek istemeyen kişiler için özel kliniklerde tedavi imkânı sağlayan sigortalar, sigortacı şirketlere göre farklı poliçeler düzenlemektedir. 

Bu poliçelerle ilgili önceden kısa bir araştırma yapılması gerekmektedir. Sigorta şirketinin hangi durumlar için teminat sağladığı, teminatın başlama tarihi, şirkete karşı sigorta yaptıran kişinin hakları gibi konuların düzenlendiği poliçe, okunmadan imzalanmaması gereken bir belgedir. Sizler için faydalı olduğunu düşündüğümüz bir diğer yazımız ise; Ayakta Tedavi Teminatları Nelerdir?

Ayakta Tedavi Teminatı Ne Zaman Başlar?

  • Özel sağlık sigortası poliçesi imzalandıktan sonra primler ödenmeye başlanır
  • Bunun ardından poliçede yazılan tarih itibariyle teminat başlamaktadır
  • Bu tarihten itibaren teminat kapsamında bulunan hastalıkların tedavilerinde hastalardan ya çok az bir miktar ücret alınmakta ya da tedavi giderlerinin tamamı sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır

Her hastalık birbirinden farklı özelliktedir. Bu nedenle, tedavi türleri de hastalıklara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kimi hastalıkların tedavisi hastanede yatmayı gerektirmezken, bazı hastalıkların çözümü için hastanede yatılması gerekmektedir. 

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Hastaneye yatmayı gerektirmeyen hastalıklar için uygulanan tedavilere ayakta tedavi adı verilmektedir. Özel sağlık sigortası sözleşmesi imzalamış olan çok sayıda kişinin cevabını merak ettiği soruların başında Ayakta tedavi teminatı nedir? gelmektedir. 

Ayakta tedavi, ameliyat gerektirmeyen durumlarda daha basit hastalıkların tedavisinde kullanılan yöntemdir. Bu yöntemle yapılan işlemler bakımından hastaların özel sağlık sigortası bulunsa da katılım payı ödemeleri gerekebilir. Katılım payıyla ilgili olarak sigorta şirketi tarafından düzenlenen poliçenin incelenmesi gerekmektedir. 

Ayakta Tedavi Teminatı Kapsamları

Ayakta tedavi teminatı nedir? sorusunun dışında, bu teminat kapsamına giren işlemlerin hangileri olduğu da merak edilmektedir. Ayakta tedavi edilebilecek hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılan yöntemler de hastalığın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. 

Röntgen, MR, tomografi, ilaç, doktor, fizik tedavi, 6 yaşına kadar olan çocukların aşıları bakımından yapılan giderler sigorta şirketinin teminatı altındadır. Bunlar dışında yapılan bir işlem olması durumunda, hasta ödeme yapacaktır. 

Sigorta şirketi, poliçeye eklediği özel bir maddeyle hastanın katılım payı ödemesi gereken halleri gösterebilmektedir. Özel sağlık sigortaları oldukça makul ödeme planları sunmakta, hastalara ödeme noktasında kolaylık sağlamaktadır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine