Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

/
/
20 görüntüleme

Alzheimer Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Alzheimer hastalığı ilk olarak Alois Alzheimer tarafından tanımlanan sebebi tam olarak bilinemeyen bilişsel bir beyin hastalığıdır. Bu hastalık unutkanlık ile başlamakla birlikte her unutkanlık vakası Alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilemez. Alzheimer hastalığının ayırıcı özellikleri vardır. Bu yazımızda bu ayırıcı özelliklerle birlikte Alzheimer hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir konusu üzerinde duracağız.

Alzheimer hastalığı nedir? Tedavi yolları nelerdir.

Hastalığın Ayırıcı Özelliği

Kişinin Alzheimer hastası olarak tanımlanabilmesi için unutkanlığın yanında konuşmada bozukluğunun olması bunun dışında beceri kaybının olması gerekmektedir. Alzheimer hastaları zaman içerisinde başkalarını tanımaz hale gelir. Tüm bunlar Alzheimer hastalığının unutkanlığın dışında görülen ayırıcı özelliklerindendir.

Alzheimer Nedenleri Ve Tedavi Yolları Nelerdir ?

Hastalığın Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak bilinememektedir. Hastalık sürecinde zamanla beyin içerisinde bir dizi protein birikir ve bu proteinler hücre yıkımına sebep olur. Bu hücre yıkımının artmasıyla bilişsel beceriler kullanılamaz hale gelir ve zaman içerisinde kişi ölür. Alzheimer hastalığının oluşmasında genetik faktörlerin etkili olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Unutkanlık hastalıkları içerisinde en fazla görülen tiptir.

Alzheimer hastalığı başlangıcı ve evreleri nelerdir ?

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığının ilk belirtisi olarak unutkanlık kendini gösterir. Başlangıçta sürekli bir unutma söz konusu değildir. Unutkanlık bir anda gelir ve kaybolur. İlerleyen süreçlerde hücre yıkımına bağlı olarak unutkanlık çok üst düzeylere çıkar ve kişi çevresini de kendisini de tanıyamaz hale gelir.

Kişilik özelliklerinin değişmesi önemli belirtilerinden biridir. İnsanın kişilik yapısının kolay kolay değiştirilebilmesi mümkün değildir. Kişilik yapısında görülen değişiklikler dikkate alınmalı ve ciddi belirtiler olarak değerlendirilmelidir. Örneğin: Hastanın normalde öfke duymayacağı şeylere karşı öfke duyması.

Alzheimer hastalığı belirtileri ve nedenleri ?

Bir diğer belirti ise hareketlerde yavaşlama ve dil kullanımının bozulmasıdır. Hareketli bir birey çok sakin hareket eder ve boş gözlerle etrafına bakmaya başlayabilir. Konuşmada bozukluk başlar ve zaman içerisinde birey hiç konuşamaz hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Migren Nedir, Migren Belirtileri ve Tedavi Yolları Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine