Ağız Kokusu Nasıl Geçer, Ağız Kokusunu Kalıcı Olarak Gidermek

Ağız Kokusu Nasıl Geçer, Ağız Kokusunu Kalıcı Olarak Gidermek

/
/
24 görüntüleme

Bugün, bazı önemli esansiyel yağ kullanımlarıyla birlikte, ekleyebileceğiniz diyetler ve takviyeler dahil olmak üzere, kötü nefesten nasıl kurtulacağınıza dair en iyi ipuçlarını sizinle paylaşacağım.

Kötü Nefes; ağız kokusu olarak da bilinir. Kesinlikle kimsenin istemediği ve bazen hassas bir konu olabileceği bir şeydir. Fakat kötü nefesten kurtulmayı öğrenmek istiyorsanız, önce ağız kokusunun asıl nedenini anlamaya ihtiyacımız var. Tipik olarak, vücudunuzdaki kötü bakteri birikmesinden kaynaklanır. Bazen sarımsak gibi bazı yiyecekler size geçici olarak ağız kokusu, kötü bir nefes verebilir, ancak düzenli olarak kronik kötü nefes vücudunuzdaki maya ve kandida aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Amerikalıların yaklaşık yüzde 50’si ağız kokusu çekiyor. Kötü nefes sadece utanç verici değildir; Çoğu durumda olmasa da, ciddi bir sorunun işareti de olabilir. Kötü soluğunuza neden olan ciddi problemleri eledikten sonra, kendinizi (ve sevdiklerinizi) bu çok yaygın sorundan kurtarmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçeneğiniz vardır. Ağız kokusundan kurtulmak için daha fazla bilgi edinmek adına okumaya devam edin.

agiz-kokusu-nasil-gecer-agiz-kokusunu-kalici-olarak-gidermek

Ağız Suyu Nedir?

İnsanların ağız kokusundan nasıl kurtulacaklarını merak ettiklerinde düşündükleri en yaygın yollardan biri de gargaradır. Bununla birlikte, çoğu ağız gargaraları, tüketicinin dikkat etmesi gereken diğer bileşenler arasında alkol içerir. Bazı gargaralarda yüzde 27 kadar alkol var. Bu altı şişe biradan daha fazlası!

Ama bunu, bugünün popüler ağız gargaralarının çoğunda bulamayacaksınız. Gargarada bulunan etanoil, kansere neden olan maddelerin ağzın hassas astarını istila etmesine ve problemlere neden olmasına izin verdiği bildirilmiştir. Ek olarak, bir gargara olan yan ürün asetaldehidin de kansere neden olduğu düşünülmektedir.

Bu bileşenler olmadan bir gargara bulursanız, genellikle vücudunuzda istemediğiniz tehlikeli yapay renkler ve tatlar içerecektir. Bu tip ağız kokusu tedavileri, sadece Batı tedavilerinde olduğu gibi probleminizi maskeliyor. Kötü nefesten kurtulmanın temeline ulaşamıyor.

Ağız Kokusu Nedenleri

Bir zamanlar ya da bir başka hayatta, herkes en azından birkaç ağız kokusu vakasından muzdariptir. Bazen sebep, yediğin bir şeydir; diğer zamanlarda ağzınızda bulunan bakterilerden gelir.

Ağız kokusu hakkında yaygın bir yanlış anlama, bağırsakta veya midede ortaya çıkmasıdır. Bu bir efsane. Genel olarak konuşmak gerekirse, ağız kokusu dilin, boğazın ve bademciklerin arkasından gelir. Bu, doğal olarak ortaya çıkan bakterilerin, ağız kokusuyla sonuçlanan kükürt bileşiklerini bıraktığı bulunmuştur.

Ağız kokusu, genellikle gıdada bulunan kükürt içeren bileşiklerden kaynaklanır ve besin tamamen sindirildikten sonra 24 saat içinde çözülür. Kronik ağız kokusu zayıf ağız hijyeni, kötü beslenme, diş eti hastalığı, diş çürümesi veya karaciğer hastalığı veya diyabet gibi diğer ciddi tıbbi durumlar gibi altta yatan bir sorunun belirtisidir  .

Sabah nefesiyle uyandığınız zaman, bu bakteriler bir gecede kurumuş hale gelirler ve bu da onların artan aktivite ile yanıt vermesini sağlar.

Aşağıdaki gıdalar, kötü nefesteki başlıca nedenlerden bazılarıdır:

Soğan ve sarımsak; Bunlar ağız kokusu için en sorunlu besinler; yemek yaparken bunları ılımlı olarak kullanın ve çiğ yemeyin.

Kızartılmış yiyecekler veya diğer yüksek trans yağlı yiyecekler; Bu yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareket etmesi uzun zaman alır, bu nedenle halitozu üretir.

Şeker; Şeker diş çürümesine ve diş eti hastalığına yol açarak, ağız kokusuna katkıda bulunur.

Yapışkan yiyecekler; Dişlere yapışabilen ve çürümeye neden olan karamellerden veya diğer “yapışkan” yiyeceklerden kaçının.

Şekerli içecekler; Şekerli içecekler dişlerinizi şekerle kaplar ve çoğumuz onları tükettikten sonra fırçalamayı düşünmüyoruz.

Ağız kokusuna neden olan şey ne olursa olsun (ciddi bir sağlık sorununu ortadan kaldırır), gargaraların tehlikelerinden sakınabilir ve doğal olarak çözebilirsiniz. Kalıcı bir ağız kokusuna maruz kalıyorsanız, bu solüsyonlardan birini veya daha fazlasını ferah bir ağzını keşfetmek için deneyin ve ağız kokusundan nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

  • Ayrıca 20Lik diş ağrısı çekiyorsanız bu ağız kokusu nedenlerinden biri olabilir.
  • Şekerleri ve Hububatları Yemeyin

Söylememiz gereken ilk şey, maya ve kandida semptomlarından kurtulmaktır. Bunu, şekerde daha düşük ve probiyotik açıdan zengin gıdalarda daha yüksek olan bir diyeti takip ederek yaparsınız. Bu yüzden çok fazla işlenmiş şeker, tahıl, beyaz ekmek, beyaz pirinç ve hatta buğday ürünleri tüketiyorsanız, zaman içinde şekerle parçalanan nişastalar, bu da maya ve kandidaların beslenmesi gibi en büyük neden olabilir.

agiz-kokusu-nasil-gecer-agiz-kokusunu-kalici-olarak-gidermek

Şekerler ve tahıllar birçok bakterinin etkisini ve büyümesini destekler. Şeker, şeker yüklü ürünler ve tahıl alımını ortadan kaldırmak veya azaltmak, kötü nefesi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu hareket, kilo vermenize ve genel sağlığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Geçici olarak, tahıldan tamamen arındırılmış şu yiyecekleri değiştirmenizi öneririm:

  • Yüksek proteinli gıdalar
  • Yüksek lifli gıdalar
  • Sağlıklı yağlar
  • Probiyotik açıdan zengin besinler
  • Alkali gıdalar

Ekleyebileceğiniz en iyi probiyotik açısından zengin yiyeceklerden bazıları, 24 ila 29 saatlik fermente ev yapımı probiyotik yoğurt, keçi sütü kefiri, lahana turşusu, kimchi, kombucha  ve hindistancevizi kefirleridir.

Daha Sağlıklı Yağ tüketin

Ayrıca, daha sağlıklı bir yağ tükettiğinizden emin olun bu özellikle organik, taze hindistan cevizi yağı  gibi şeylerde bulunan sağlıklı  yağlardır.

Hindistan cevizi yağı, doğal olarak antimikrobiyal olan, orta zincirli yağ asitleri (laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit gibi) adı verilen belirli yağ asitleri tiplerini içerir. Karaciğer veya safra kesesi rahatsızlığınız varsa, hindistan cevizi yağı gibi daha fazla doymuş yağ tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Takviyeler ve Esansiyel Yağları Ekleyin

Yapmak istediğiniz bir sonraki şey, kötü nefesten kurtulmak için diyetinize belirli yiyecekleri ve takviyeleri eklemek. Birincisi bir probiyotik takviyesidir. Yapabileceğiniz ikinci şey, nane esansiyel yağı kullanmak.

Maydanoz yiyin

Nefesini iyileştirmede gerçekten yardımcı olabilecek başka bir yiyecek de maydanozdur. Maydanoz sadece güzel bir garnitür değil; Ağız kokusunu etkin bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir. Maydanozun yararlı olmasının bir nedeni, doğada bu kadar alkalin olması. Evde sebze suyu yapıyorsanız, sebze suyunu tüketmeniz, örneğin maydanoz ve lahana, ıspanak ve İsviçre pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler gibi şeyler kullanıyorsanız, size taze bir soluk vermenize yardımcı olabilir . Ayrıca salatalık ve kereviz suyu içerken nefesi artırabilir.

Maydanoz, kötü nefesi nötralize etmek için klorofil açısından zengindir ve bir deodorant ve anti-mutagen görevi görür. Bir anti-mutajen, bir maddenin mutajen etkilerine müdahale eden maddedir. Mutajen bir madde içindeki bir mutasyon veya kimyasal veya biyolojik bir değişikliktir.

Eğer maydanozun ucnu çiğnemek işe yaramazsa, önce sirke batırmayı düşünün. Bununla birlikte, ağız gargaralarının faydalı olmasını istiyorsanız ancak ilgili sağlık risklerini istemiyorsanız, bu tamamen doğal çözümü ağız kokusu için deneyin : Sadece maydanoz dallarını ve karanfilleri kaynatın; bunu gargara yapın.

Limon

Emmesi ve suya karıştırılması ağız kokusundan kurtulmada önemli rol oynar. Bir limon dilimi emebilir ya da bir bardak suya taze bir limon sıkabilir ve limon suyunun tüm faydalarını alabilirsiniz. Bu teknik, soğan, sarımsak ve benzerlerinden gelen ağız kokusuyla mücadele söz konusu olduğunda özellikle etkilidir. Bir limon dilimi emdirin ya da bir bardak suya taze bir limon sıkın. Ardından suyu gargara ile içebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini yapamazsanız, dilin ucuna bir damla limon suyu koyun. Limon, kötü nefesle savaşmaya yardımcı olacak tükrük üretimini teşvik edecektir. Ağız kuruluğuna sahip olmak genellikle ağız kokusuyla da ilişkilidir. Bu, kötü nefes için bir sonraki tüm doğal çözüme yol açar.

Çok Su

İçi kuru bir ağza sahip olmak genellikle ağız kokusuyla da ilişkilidir. Kuru ağız, ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden biri olan kükürt bileşikleri üreten bakteriler için bir üreme alanıdır. Günde en az sekiz bardak su içmek, bu bakterinin eylemlerini minimumda tutmanın ve kötü nefesinizi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Çoğu zaman işleri çok fazla konuşarak, satış yapan insanlarla, öğretmenlerle, avukatlarla görüşen insanlar, ağız kuruluğunun bir sonucu olarak ağız kokusu aldıklarını görürler.

Kötü Nefes İçin En İyi Yiyecekler

agiz-kokusu-nasil-gecer-agiz-kokusunu-kalici-olarak-gidermek

Yüksek lifli gıdalar; lif yüksek gıdalar yardımıyla sindirimi geliştirmek ve vücudunuzun toksinler çıkarmasına yardımcı olur.

Su; Toksinleri yok etmek için en az 8 bardak su için.

Maydanoz; Bu dekoratif yeşil yapraklı sebze, klorofilte yüksek olduğu için doğal bir soluma gidericidir.

Turunçgiller ve sebzeler; Bunlar sağlıklı dişler ve diş etleri için gerekli olan A ve C vitaminleri, antioksidanları sağlar.

Probiyotiklerde yüksek gıdalar; Doğal probiyotikler ve sağlıklı bir sindirim sistemi için kefir, doğal yoğurt, amasai, kimchi veya lahana turşusu deneyin.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine