Ağaçların Kütlelerinin Kaynağı Nedir?

Ağaçların Kütlelerinin Kaynağı Nedir?

/
/
19 görüntüleme

Dünyadaki yaşam için çok önemli bir yere sahip olan ağaçlar, küresel ısınmaya karşı bir kalkan rolü oynaması ve dünyayı olumsuz etkileyen sera gazlarının etkileriyle mücadele etmeleri, bulundukları yerlerde bol oksijen sağlamaları ve insanlığın ihtiyacı olan birçok malzemenin ağaçlardan üretilmesi gibi nedenler ile çok değerlidir. Ağaçların birçok türü vardır. Bazı ağaçların kütleleri ise, oldukça geniştir. Özellikle izlediğimiz bazı belgesellerde tropikal ormanlarda dikkatimizi çeken sekoya gibi ağaçların bu geniş kütlelerinin kaynağını zaman zaman merak ederiz. Bu sorunun cevabını verebilmek için önce ağaçların nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilmek gerekiyor.

Ağaçların Yapısı

Ağaçlar yapısının %50 ve bazen %80’lik bir kısmı karbondan oluşmaktadır. Ağaçlar sahip oldukları bu karbonu, yapraklarının fotosentez yaparken kullandıkları karbondioksitten alırlar. Daha sonra bu karbon, nükleik asit ve protein yapımında kullanılmaktadır. Ağaçlar bu özelliği ile dünya üzerinde karbonu en çok depolayabilen canlılardır. Çünkü ağaçların içermiş olduğu karbon seviyesi, tüm atmosferde bulunan karbon seviyesine eşittir. Ağaçların kütlesinin büyük miktarını oluşturan karbonun dışında ağaçlar, topraktan kökleri aracılığı ile aldıkları suyu ve besini de içerirler. Yani ağaçların kütlesini oluşturan maddelerin aynı zamanda bu su ve besin maddeleri de olduğu bilinmektedir.

Ağaçların Kütlesi 

Dünya üzerinde en geniş kütleye sahip olan ağaç, sekoya ağacıdır. Sekoya ağaçlarının anavatanı Kuzey Amerika'dır. Özellikle Amerika'nın California ve Nevada gibi bölgelerinde yetişen bu ağaç, hem boyunun uzunluğu hem de genişliği ile dikkat çekmektedir. Bu ağacın ağırlığı 5000 ton ve üzerine çıkabilmektedir. Uzunluğu ise, 90-100 metreye kadar varabilmektedir. En ilginç özelliği ise, bu boyutlarda olan bir sekoya ağacının büyümeye devam ediyor olmasıdır. 

Bu ağaçların kütlesinin bu denli geniş olmalarında elbette ağacın türünün önemi büyüktür. Fakat bilim insanlarının ortaya attığı bir teze göre ağaçlar, son yıllarda tüm dünyadaki karbondioksit miktarının artması ile fotosentez verimini yükseltmektedir. Bu sayede ağaçlar çok daha fazla karbon miktarını kütlelerinde barındırmaktadır. Ancak havadaki karbondioksit miktarı artmış olsa bile topraktaki besinler, su ve güneş ışığı gibi etkenler ağaçların büyümesi ve depoladıkları karbonun miktarı üzerinde sınırlayıcı bir özellik göstermektedir. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Hayatın Kalbine