Take a fresh look at your lifestyle.

- Advertisement -

- Advertisement -

- Advertisement -

- Advertisement -

Oruç tutmanın Sağlığa 10 Faydası

0 14

- Advertisement -

Oruç yılda bir ay gerçekleşen ve insanın bir süre yiyip içmemesi ile gerçekleşen bir ibadettir. Herhangi bir besin almadan belli bir süre gerçekleştirilen ibadetin insan vücuduna da oldukça büyük katkıları vardır. Normalde vücudun susuz ve besinsiz kalmasının zararlı olacağı düşünülse de yapılan bilimsel araştırmalar oruç tutmanın sağlığa faydalı olduğunu gözler önüne sermiştir.

Mide, kalp sağlığı ve vücuttaki dolaşım sisteminin sağlıklı olması adına oruç büyük bir katkı sağlamaktadır. Vücudun dinlenmesi ve kendini yenilemesine olanak sağlayan oruç, yorulan sindirim sisteminin dinlenmesi ve yenilenmesine de olanak sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar oruç tutmanın sağlık açısından oldukça yararlı olduğunu ortaya koymuştur. İşte

Oruç tutmanın Sağlığa 10 Faydası

1)Açlık Hissinin Azalması

Bir süre boyunca herhangi bir şey yiyip içmemeniz vücudunuzun açlığa daha dayanıklı hale gelmesini sağlamaktadır. Bilindiği üzere oruç tutmanın faziletleri arasında aç olan insanların halini anlamak ve öğrenmek yer alır. Vücut aç kaldığında ve açlık hissi çektiğinde insan artık daha uzun süre aç kalabilme yetisine sahip olur. 30 gün boyunca oruç tutan bir kişi eskiye oranla daha uzun süre aç ve susuz kalabilmektedir. Bu durum da özellikle diyet yapmak isteyen ancak yapamayan, fazla kiloları olan kişilere oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Oruç, açlık hissinin ve yemek yeme ihtiyacının azalmasına yardımcı olmaktadır.

2)Beyine Fayda Sağlar

Oruç tutmak insana zihinsel olarak da büyük katkılar sağlamaktadır. Yeni beyin kök hücrelerinin oluşması, oruç ile desteklenmektedir. Buna katkı sağlayan maddeler vücut uzun süre aç kaldığında üretilmektedir. Yapılan araştırmalar oruç tutan bir kişinin yeni beyin hücrelerinin oluşmasına katkı sağladığını ortaya çıkarmıştır.

Sadece yeni hücrelerin oluşması değil Alzheimer ve Parkinson gibi zihinsel hastalıkların da önüne geçilmesi oruç ile gerçekleşmektedir. Oruç tutan bir kişi Alzheimer veya Parkinson olmaz diyemeyiz. Ancak orucun bu hastalıklara karşı koruyucu bir etki sağladığı bir gerçektir.

3)Sindirim Sistemine Faydalıdır

- Advertisement -

Orucun en fazla fayda sağladığı bölümlerin başında sindirim sistemi gelmektedir. Sindirim sistemi bilindiği üzere çok fazla ve düzensiz yemek yenildiğinde yorulmaktadır. Bu durumun sürekli tekrar etmesi ve uzun süreli olması da bir takım sindirim sistemi hastalıklarına yol açabilir.

Oruç tutmak mide kaslarının daha az yorulmasını sağlayacaktır. Uzun süre yemek yenilmemesi midenin dinlenmesine ve 1 ay boyunca daha az çalışmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca uzun süre yemek yememeye bağlı olarak mide zarı da yenilenecektir. Sindirim sisteminin dinlenmesine ve kendini onarmasına fırsat sağlayan oruç, bu yönüyle insan sağlığına en büyük katkılardan birini sağlamaktadır.

4)Karaciğer Yağlanmasına Engel Olur

- Advertisement -

Oruç tutmak karaciğere de katkı sağlayan bir ibadettir. Bilindiği üzere bilinçsiz bir şekilde sağlığa zararlı yiyecek ve içeceklerin sürekli tüketilmesi karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir. Vücuttaki fazla yağlar karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir. Oruç tutulması ise karaciğer yağlanmasının önüne geçmekte ve azalmasını sağlamaktadır. Karaciğerdeki ve vücuttaki fazla yağlar oruç tutulan 1 aylık dönemde daha hızlı ve etkili bir biçimde vücuttan atılabilmektedir.

5)Kalp Dinlenir

Oruç tutmanın sağlığa faydalarından birisi de kalbin bu dönemde daha az çalışması ve yorulmasıdır. Daha az yemek yenilmesi ve uzun süre aç kalınması mideye gidecek kan miktarının azalmasına, dolayısı ile kalbin daha az çalışmasına ve dinlenmesine olanak sağlayacaktır. Bir dinlenme dönemi olarak düşünebileceğimiz Ramazan Ayı kalbin de daha az çalışmasına ve dinlenmesine imkân tanımaktadır.

6)Cilt Temizliği

Sindirim sisteminin dinlenmesi oruç tutmanın sağlığa en büyük faydaları arasında yer alıyor. Bu durum dolaylı olarak bütün vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Böbreklerdeki ve karaciğerdeki toksinler atılmakta bu da organların daha sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Vücuttaki zararlı toksinlerin atılması cildin de daha temiz görünmesine katkıda bulunur.

7)Ömrü Uzatır

Orucun en büyük faydalarından birisi de insan ömrünün uzamasıdır. Az yemek yemeye bağlı olarak sindirim sistemi ve buna bağlı olarak diğer organlar daha az yorulacaktır. Bu durum da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Metabolizmanın yavaşlaması nasıl insan ömrünün kısalmasına zemin hazırlıyorsa tam tersi bir durum da insan ömrünün uzamasına katkı sağlayacaktır. Oruç tutmak metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olurken organlarınızın da dinlenmesine ve kendilerini onarmalarına katkı sağlayacaktır.

8)Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine oruç tutmak katkı sağlamaktadır. Vücuttaki iltihabın azalması ve kanserin yayılma hızının düşmesi oruç ile gerçekleşen bir durumdur. Yapılan araştırmalarda daha az yemek yenildiği durumlarda metabolizmanın daha hızlı olduğu ve vücuttaki hastalıkların azaldığına rastlanmıştır. Oruç tutmak hem vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlenmesine hem de bazı hastalıkların yok olmasına zemin hazırlamaktadır.

9)Zayıflama

Normalde fazla kilolu olan ve diyet yapamayan kilo veremeyen kişiler Ramazan Ayı’nda oruç tutarak daha kolay bir şekilde kilo verebilirler. Vücudun uzun süre aç kalması vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlamaktadır. Yağların yakılması fazla kilolu kişilerin, kilolarından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Metabolizmanın hızlanması Ramazan Ayı’nda hem oruç tutup hem de spor yapan kişilerin daha hızlı kilo vermesine de yardımcı bir etkendir.

10)Psikolojik Faydası

Oruç tutmanın faydaları sadece fiziksel değildir. Yapılan araştırmalarda oruç tutmanın hem fiziksel hem de psikolojik açıdan birçok fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Bunların başında insanların fakirlerin ve zor durumda olanların halini etkili bir biçimde anlamaları gelmektedir. Oruç tutan bir kişi açlık hissini yaşayacak ve sosyal yardımlaşmaya daha fazla katkı sağlayacaktır.

Oruç tutan bir kişi maneviyata yönelir ve kendini daha iyi hisseder. Bu yaşamış olduğu olumsuz durumlardan ve olaylardan uzaklaşarak maneviyata yönelmesine yardımcı olur.

Oruç insan hem fiziksel hem de ruhsal olarak büyük bir katkı sağlar. Fiziki ve ruhsal hastalıkların çözümünde oruç etkili bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Ramazan Ayı’nda oruç tutarak; hem maneviyata yönelerek ruhsal sorunlarınızı bir kenara bırakabilir, hem de vücudunuzun yenilenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

- Advertisement -

- Advertisement -

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.